Oferty deweloperów coraz częściej tworzone są pod konkretne grupy odbiorców – rodziny z dziećmi, dla których tworzy się place zabaw, singli, czy młode, aktywne osoby, które mogą liczyć na przestrzeń rekreacyjną wokół budynku, czy niewielką odległość od lasu, czy obiektów sportowych. Jednak starzenie się społeczeństwa wymusza na nich przygotowanie oferty również dla najstarszej grupy wiekowej. Jest to tak zwane budownictwo senioralne, które cieszy się coraz większą popularnością.
Inwestycje tego typu powstają między innymi w Warszawie i Wrocławiu. W innych miastach seniorzy skazani są najczęściej na mieszkania w starym budownictwie, w których trudno szukać jakichkolwiek udogodnień, a zastosowane technologie są przestarzałe i niefunkcjonalne. Z drugiej strony dynamiczny postęp technologiczny może seniorów przytłaczać, a rozwiązania, które są atrakcyjne z perspektywy osób młodszych, dla nich mogą stanowić dodatkowy stres.
dolgachov/bigstockphoto.com
Jednak budownictwo senioralne to nie wyłącznie mieszkania sprzedawane pojedynczym osobom. To również domy opieki, w których można spędzić starość w komfortowych warunkach, mając przy tym do dyspozycji profesjonalną opiekę medyczną, rehabilitacyjną czy terapeutyczną. Ośrodki takie cieszą się złą sławą i często kojarzą ze smutnymi miejscami, gdzie przebywają wyłącznie osoby ciężko chore. Tymczasem, z różnych względów, zamieszkanie w takim miejscu może być dobrym rozwiązaniem. Poza opieką można tam bowiem znaleźć inne osoby, które są równie spragnione towarzystwa. Ponadto nowoczesne ośrodki tego typu oferują usługi na wysokim poziomie, ale również wysoki komfort życia, żywienia, a często usytuowane są w pięknych miejscach, w pobliżu natury.
Osoby starsze często borykają się z ograniczeniem sprawności, a to wymaga dostosowania do ich potrzeb zarówno mieszkań, jak i samego budynku oraz jego otoczenia, by mogły korzystać z wszystkich możliwości i atrakcji, jakie taka nieruchomość oferuje. Budownictwo senioralne to jednak nie tylko budowanie nowych osiedli, ale i dostosowywanie dla seniorów budynków już istniejących. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie przygotowanie przestrzeni, stworzenie szerokich klatek schodowych oraz nowoczesnych wind, dostosowanie łazienek i pokojów, a na zewnątrz rezygnację z wysokich krawężników, umieszczenie ławek. Ważne jest również usytuowanie budynku w pobliżu przychodni, czy punktów usługowych oraz sklepów.
Ocenia się, że ten segment budownictwa mieszkaniowego będzie miał coraz większy udział w rynku. Niektóre firmy deweloperskie już dziś przy projektowaniu swoich inwestycji podejmują współpracę z podmiotami, czy fundacjami, które pomagają dostosować budynki i osiedla do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Szacuje się, że takich inwestycji z czasem pojawiać się będzie coraz więcej. W ich ramach budować się będzie nieduże mieszkania, ponieważ wyraźnie widać tendencję, że osoby po 55-60 roku życia, zamieniają większe lokale na takie, które łatwiej utrzymać z emerytury. Być z może z czasem inwestycje takie będą miały jeszcze więcej udogodnień, np. gabinety lekarskie, czas pokaże w jaki kierunku pójdą deweloperzy.
Dodaj komentarz