Budownictwo modułowe i projekty wielofunkcyjne – przyszłość najmu

0 19

Pandemia nieustannie wpływa na rynek nieruchomości, szczególnie sektor najmu, który na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy znacząco się zmniejszył. Efektem tego jest spadek cen, dlatego inwestorzy szukają nowych rozwiązań, by zwiększyć opłacalność najmu. Takimi rozwiązaniem ma być budownictwo modułowe, dzięki któremu nieruchomość buduje się nawet dwa razy szybciej, a w konsekwencji szybciej otrzymuje zysk z najmu.

Najnowsze dane wskazują, że zyski z najmu średnio spadły o 3,9 proc. Największy spadek odnotowano w Warszawie, o blisko 25 proc., gdyż tam najwięcej mieszkań stoi pustych. Taka sytuacja wymusza obniżkę na właścicielach nieruchomości. Sytuacja ma się poprawić wraz z zakończeniem kolejnej fali epidemii i po odmrożeniu gospodarki. Wiele osób, zwłaszcza w stolicy zrezygnowało z wynajmowania mieszkania i powróciło do rodzinnego domu, ponieważ zdalną pracę można wykonywać oszczędnej. A niestabilna sytuacja na runku pracy wzmaga ostrożność, dlatego mniej jest chętnych również na najem długoterminowy.

Inwestorzy zamierzają odwrócić trend i stworzyć nowe dogodne miejsca do zamieszkania. Budownictwo modułowe realizowane będzie poza miastem, aby stworzyć nowoczesne przestrzenie mieszkalne z własną działką rekreacyjną. Takie budownictwo jest również dużo bardziej ekologiczne, gdyż segmenty modułowe budowane są przy uzyskaniu certyfikatów green.

Natomiast lokale mieszkalne na wynajem w dużych aglomeracjach muszą być w obecnych czasach bardziej wielofunkcyjne, czyli jednocześnie oferować przestrzeń do życia i pracy. Ponadto w pobliżu nie powinno brakować sklepów, restauracji czy klubów fitness, aby wynajmujący w kilka minut mógł skorzystać z różnych usług.

Szacuje się, że nawet 15 proc. pracowników pozostanie w trybie pracy zdalnej po zakończeniu pandemii. Ten system w wielu branżach okazał się opłacalny i efektywny, a część pracowników preferuje taką formę współpracy. Dlatego też niezależny pokój służący jako biuro stanie się nieodzownym elementem każdej nowo wybudowanej nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *