Będą wyższe podatki dla wynajmujących? Ministerstwo dementuje

0 61

Do serwisów informacyjnych przedostały się nieoficjalne informacje o pracach nad podniesieniem podatku ryczałtowego dla osób wynajmujących nieruchomości. Bardzo szybko wypowiedziało się na ten temat Ministerstwo Finansów, dementując wiadomość i zapewniając, iż taki pomysł nie jest w resorcie rozpatrywany.

Ministerstwo Finansów zaprzecza

Na stronie portalu Money.pl ukazała się wiadomość, że Ministerstwo Finansów, a konkretnie Andrzej Domański, znalazł sposób na zasilenie budżetu państwa oraz na zachęcenie Polaków do przenoszenia swoich oszczędności z nieruchomości na rynek kapitałowy. Skuteczną metodą miałaby okazać się podwyżka podatku dla osób rozliczających najem mieszkań.

Według nieoficjalnych informacji, rozmowy w rządowych ławach miały nabierać coraz wyraźniejszego kształtu. Otóż jak miały donosić osoby z kręgu ministra finansów, Andrzeja Domańskiego, ryczałt w oparciu o który można rozliczyć przychody z najmu nieruchomości, miałby wzrosnąć z obecnie obowiązujących 8,5%. Ponadto, jak dodano, jego wymiar miałby w przyszłości przypominać tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, wynoszący obecnie 19%. Specjaliści przypominają jednak, iż zgodnie z przedwyborczymi obietnicami Koalicji Obywatelskiej, ma on zostać obniżony, aby zachęcić inwestorów do większych inwestycji na rynku kapitałowym. Stąd też głosy, iż obecne 8,5% ryczałtu należy zmienić tak, aby jego poziom był spójny z zapowiadanym obniżonym podatkiem Belki.

Jednak jeszcze tego samego dnia Ministerstwo Finansów krótko i zwięźle odpowiedziało na zarzuty, zamieszczając oświadczenie na platformie X. Jak napisano we wpisie, w związku z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, resort postanowił oficjalnie zaprzeczyć, iż trwają jakiekolwiek prace nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Ewentualne wyższe opodatkowanie dotknęłoby niemal 90% wynajmujących w kraju  

Zgodnie z danymi za rok 2022, z 8,5-procentowego ryczałtu skorzystało ok. 883 tys. wynajmujących. Natomiast przychody z tytułu najmu objęte skalą podatkową, czyli przychodami do 100 tys. zł opodatkowanych stawką 8,5% oraz 12,5% od nadwyżki, wykazało 124 tys. osób.

Jeszcze 10 lat temu proporcje te prezentowały się znacznie inaczej. Otóż z opodatkowania według skali skorzystało wówczas 150 tys. wynajmujących, przy czym podatki z tytułu najmu nieruchomości odprowadzało w tamtym czasie ok. pół miliona osób, a nie jak obecnie ponad 1 milion.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *