Antresola

0 1191

Antresolą nazywa się półpiętro, które nie stanowi osobnej kondygnacji, a jest tylko pomieszczeniem wydzielonym z przestrzeni parteru. Ta górna część kondygnacji, która znajduje się nad przedzielającym ją stropem pośrednim nie jest zamknięta żadnymi przegrodami budowlanymi od strony wnętrza. W Polsce mieszkania z antresolą nie są zbyt popularne, choć pozwalają wspaniale urozmaicić wystrój wnętrza oraz rozsądnie podzielić przestrzeń.

Zalety tego rozwiązania, czyli wygodny podział przestrzeni

W lokalu z z antresolą bardzo łatwo dokonać jasnego podziału na przestrzeń prywatną oraz tą dostępną dla gości. Zazwyczaj na półpiętrze znajdują się pokoje sypialne bądź te przeznaczone do pracy. Dzięki temu już sama konstrukcja mieszkania przyczynia się do znacznej poprawy prywatności jego mieszkańców.

yampi/bigstockphoto.com

Antresola sprawdzi się również u par, posiadających kilka pociech. W przypadku lokali, gdzie piętro nie stanowi osobnej kondygnacji, łatwiej jest objąć całość wzrokiem. Rodzice zatem mogą kontrolować bawiące się w antresoli dzieci (lub na dole lokalu), a także szybko zareagować w każdej sytuacji.

Antresola stanowi też takie rozwiązanie architektoniczne, które zarazem i dzieli, i łączy. Balustrada i otwarte schody mogą urozmaicić przestrzeń, a także pozwalają przenikać się temu co znajduje się u góry z tym co jest na dole. Można się nieco odseparować, aby popracować lub odpocząć, a jednocześnie mieć nieograniczony kontakt z pozostałymi domownikami.

Minusy, czyli głośno, gorąco i wysoko

Chodzenie po schodach może przysporzyć wiele trudności osobom starszym, dzieciom oraz tym, którzy mają problem z poruszaniem się.

Ponadto ponieważ antresola nie jest oddzielona od dolnej części mieszkania, to wszystkie hałasy słychać tam w takim samym stopniu, jak na dole. Ten, kto stara się zatem pracować na półpiętrze, może mieć problemy ze skupieniem się.

Tego rodzaju rozwiązanie wiąże się również z uciekającym do góry ciepłym powietrzem. Na dole trzeba więc przewidzieć zwiększoną moc ogrzewania i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, bo ciepło będzie uciekać na antresolę. Dobrą opcją może tu też być ogrzewanie podłogowe.

Pamiętajmy też, że umieszczając antresolę w wysokim salonie, musimy wybrać odpowiednie oświetlenie, najlepiej już na etapie projektowania samego wnętrza. Do wyboru mamy: jedno główne oświetlenie, lampy stojące, bardzo długi żyrandol bądź lampki LED-owe.

Antresola, czyli półpiętro sprawdzi się w mieszkaniach, gdzie mamy do dyspozycji wysoki salon, nie potrzebujemy całej kondygnacji i zależy nam na otwartych przestrzeniach mieszkalnych, w których domownicy utrzymują ze sobą kontakt Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzimy przestrzeń, a przy tym urozmaicimy wnętrze naszego domu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *