Aktualna sytuacja na rynku najmu – raport Expandera i Rentier.io

0 49

Sytuacja na rynku najmu staje się coraz lepsza dla szukających lokali. Duża podaż i mniejsza liczba zainteresowanych nieruchomościami powodują, że można negocjować stawki. W wielu miastach ceny są obniżane. Z raportu Expandera i Rentier.io można dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda w największych polskich miastach.

Coraz więcej miast ze spadkami cen najmu

Z danych Expandera i Rentier.io wynika, że w maju doszło do spadków wysokości czynszu w 9 z 17 analizowanych miast w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, jak zmieniły się ceny od początku roku, to liczba miast ze spadkami rośnie do 11. Natomiast te obniżki nie są duże. Poza tym ogólna sytuacja najemców jest lepsza, gdyż w ciągu roku koszty najmu wzrosły o 2,7%, ale jednocześnie o 11,4% zwiększyły się średnio wynagrodzenia.

Gdzie największe zmiany cen w maju?

Jeśli chodzi o nowe ogłoszenia dodawane w analizowanym miesiącu, to największe obniżki odnotowano w Częstochowie – o 4,1%. Na kolejnych pozycjach znalazły się Białystok (-2,2%) i Sosnowiec (-2,1%). Jeśli chodzi o zmianę ceny od początku roku, to tutaj również największe spadki odnotowano w Częstochowie – o 8,5%. Pod tym względem drugą pozycję zajął Radom z wynikiem 6,5%.

Miasta z największymi wzrostami czynszów

Nie wszędzie jednak odnotowano zmiany korzystne dla najemców. W Bydgoszczy ceny miesiąc do miesiąca wzrosły o 4,6%, w Toruniu – o 4,1%, a w Gdańsku – o 3,7%. Jeśli chodzi o wielką piątkę, czyli Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawę i Wrocław, to zauważalne zmiany odnotowano w tym pierwszym – wzrost o 2,9% od stycznia i w ostatnim – spadek o 2,4% w tym samym okresie. W pozostałych nie odnotowano większych zmian od początku roku. Mieściły się w przedziale +/- 1%. Taniej niż rok wcześniej jest obecnie w 4 z 17 analizowanych miast.

Rentowność najmu coraz mniejsza

Malejące czynsze i towarzyszące temu wzrosty cen ofertowych mieszkań powodują, że rentowność zakupu nieruchomości pod najem jest coraz mniejsza. Obecnie wynosi ona średnio netto 4,66%, czyli po uwzględnieniu kosztów. Dla porównania przed rokiem było to 5,35%. Co istotne, to wynik kalkulacji dla mieszkania, które zostało kupione bez kredytu i wynajęte przez pełne 12 miesięcy. Uwzględnia podatek PCC, prowizję pośrednika nieruchomości, opłaty notarialne, odświeżenie nieruchomości, a także podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%.

Najwyższą rentowność z analizowanych miast zapewniają obecnie takie jak: Sosnowiec (5,3%), Radom (5,1%), Szczecin (5%), Bydgoszcz (5%), i Łódź (5%). Natomiast najniższą wyliczono w: Białymstoku (3,9%), Krakowie (3,9%), Toruniu (4,1%), Warszawie (4,3%) i Gdyni (4,4%).

Udział kosztu najmu w przychodzie

W raporcie dodano również inne cenne dane, m.in. jaką część zarobków mieszkańcy poszczególnych miast muszą przeznaczyć, jeśli wybiorą najem. Założenie jest następujące: z najmu korzysta para, która osiąga 80% średniego dochodu w poszczególnych miastach. Okazuje się, że największą część zarobków na zapłatę czynszu trzeba wyłożyć w Warszawie (33%), Lublinie (29%), Wrocławiu (29%), Białymstoku (28%), Gdańsku (28%), Szczecinie (27%) i Poznaniu (27%). Natomiast najmniejszą w Bydgoszczy (20%) i Katowicach (21%).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *