Jak odnowić wannę

0 3312

Gdy wanna jest już podniszczona, nie musimy od razu wymieniać jej na nową. Możemy przedłużyć jej życie stosunkowo niewielkim kosztem.

Całkowita wymiana wanny zwykle wiąże się ze sporymi kosztami. Są wprawdzie dostępne w handlu tanie wanny akrylowe w cenie już od 300 zł, jednak nie są one bardzo trwałe. Poza tym należy do tego doliczyć koszt robocizny. Jeśli więc mamy już w mieszkaniu solidną wannę, np. żeliwną, a problem dotyczy tylko emalii (jest pożółkła lub porysowana), bardziej opłacalne może się okazać jej odnowienie, gdyż nowe wanny tego typu są kosztowne. Poza tym wymiana wanny łączy się z remontem (gdy wanna jest zabudowana, niezbędne jest kucie płytek), a więc z uciążliwym hałasem i bałaganem. Można więc odnowić istniejącą wannę, dzięki czemu posłuży nam jeszcze przez jakiś czas.

ToscaW/bigstockphoto.com

Jak to zrobić? Mamy do wyboru kilka możliwości. Najprostszym i najtańszym sposobem jest użycie emalii ceramicznej w sprayu. Możemy to zrobić samodzielnie. Najpierw trzeba przygotować wannę. Usuwamy ewentualną rdzę i łuszcząca się starą emalię. Powierzchnię szlifujemy papierem ściernym i odpylamy. Należy je też odtłuścić – np. benzyną ekstrakcyjną lub specjalnym płynem odtłuszczającym. Miejsca, w których wanna styka się z płytkami, a także baterię i sitka należy zabezpieczyć taśmą malarską. Wtedy można przystąpić do malowania. Farbę nanosimy cienką, równomierną warstwą z odległości 20-30 cm. Ważne jest, by nakładać 2-3 cienkie warstwy, a nie jedną grubą – w przeciwnym razie farba będzie spływać i zostaną zacieki. Poszczególne warstwy należy nakładać w odstępach czasowych podanych przez producenta farby na opakowaniu. Po ukończeniu malowania nie można przez jakiś czas korzystać z wanny, zwykle minimum dobę. Jednak emalia jednoskładnikowa nie jest bardzo trwała i zdarza się, że już po kilku tygodniach zaczyna odpryskiwać.

Nieco droższa i trochę trudniejsza w obsłudze jest dwuskładnikowa farba poliuretanowa. Wannę przygotowujemy w taki sam sposób, jak opisano powyżej. Mieszamy ze sobą składniki farby zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Uwaga: zaleca się, by nie mieszać od razu całej zawartości butelek/puszek ze składnikami, tylko tyle, ile potrzeba na jednorazowe malowanie. Niewykorzystana farba po kilku godzinach nie nadaje się do użytku. Farbę nakładamy pędzlem, wałkiem lub pistoletem. Drugą warstwę możemy nakładać po przeschnięciu pierwszej – zwykle po 12 godzinach. Natomiast po zakończeniu malowania przez kilka dni nie powinno się korzystać z wanny.

Jeśli możemy zainwestować trochę więcej, a zarazem oczekujemy bardziej trwałych efektów, możemy skorzystać z usług firmy oferującej specjalistyczną technologię renowacji (np. THS). Firmy takie mają do dyspozycji bardziej profesjonalne preparaty i urządzenia do ich nakładania, co zapewnia lepszą jakość powłoki. Poza tym wanna jest po krótkim czasie zdatna do użytku. Niektóre firmy dają gwarancję na kilka lat – tyle, ile można otrzymać na nową wannę akrylową.

Inną możliwością jest metoda „wanna w wannie”. W starej wannie osadza się nową wannę akrylową za pomocą piany montażowej oraz wymienia system odpływowy. Koszt jest zbliżony do ceny nowej wanny, ale nie ma konieczności skuwania i wymiany płytek ani transportu starej wanny na złom. Poza tym prace trwają krótko – około dwóch godzin. Po ich zakończeniu wanna nadaje się do użytku po 12 godzinach (przez ten czas musi być napełniona wodą w celu dociśnięcia nowej wanny do starej).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *