Ściany posiadają duży potencjał aranżacyjny, a odpowiednio skomponowane z podłogą i meblami nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter. Możliwości ich wykończenia jest wiele.
Najbardziej popularnym pokryciem stosowanym na ściany są farby, które aktualnie dostępne są w różnych wariantach i ogromnej ilości kolorów. Możemy wybierać między akrylowymi, zmywalnym, błyszczącymi, czy matowymi, w nowych odcieniach pojawiających się niemal co sezon.
PlusONE/bigstockphoto.com
Do pokrycia doskonale nadaje się również cegła, która ma imitować prawdziwą ceglaną konstrukcję. Oczywiście w budynkach wykonanych z tego surowca wystarczy po prostu ściany nie pokrywać, by wpasowała się w najnowsze trendy w wykańczaniu wnętrz. W innym przypadku możemy położyć cegłę, wybierając z różnych kolorów i wielkości.
Innym rodzajem wykończenia są różnego rodzaju tynki ozdobne. W architekturze cały czas mocno trzyma się moda na styl industrialny, czego elementem są właśnie ściany surowe, niepokryte niczym lub wykończone bez przywiązywania do tego większej uwagi. Taki właśnie efekt można uzyskać dzięki tynkom o różnej strukturze, które dodatkowo doskonale nadają się do malowania. Sposób ich nakładania jest dowolny, wymagana jest wręcz niechlujność, co powoduje, że ściany tego typu są jedyne w swoim rodzaju.
Odmianą tynku jest tadelakt, tworzony z surowca pozyskiwanego w marokańskich górach. Dodaje się do niego dowolny pigment, co pozwala uzyskać ciekawą, niepowtarzalną kolorystykę. Powierzchnia prawidłowo nałożonego i wysuszonego tadelaktu przypomina strukturą naturalny kamień. Jest to materiał oddychający, doskonale nadaje się więc do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, a nawet jako wykończenie ścian prysznica.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się płytki ceramiczne. Nie ma się co dziwić, biorąc pod uwagę, jak bardzo rozbudowała się gama ich wzorów i kolorów. Płytki różnej wielkości, o różnej strukturze, matowe, błyszczące, ręcznie robione, jednokolorowe czy z orientalnymi wzorami – na pewno jest w czym wybierać. Dzięki temu można je dopasować właściwie do każdego wnętrza.
W modzie są również materiały naturalne. Pokrycie ścian drewnem nie przypomina już korytarzy z lat dziewięćdziesiątych obitych od podłogi po sufit boazerią. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele gatunków drewna, zarówno rodzimego jak i egzotycznego, które cechuje się różną strukturą, kolorem czy twardością. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu przytulności. Poza tym drewno ma właściwości termoizolacyjne i poprawia izolację akustyczną.
Skoro o tym mowa, to osoby chcące swoje mieszkanie wyciszyć powinny rozejrzeć się za matami akustycznymi. Są to materiały bardzo estetyczne, wykonane z różnych rodzajów tworzyw, do wyboru jest wiele kształtów i kolorów. Pozwolą stworzyć oryginalne wnętrze, a dodatkowo izolują zarówno dźwięki z zewnątrz, jak i dźwięki z niego wychodzące.
Dodaj komentarz