Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym
— 30 stycznia 2017
177
Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym jest kolejnym etapem wprowadzania w życie Narodowego Programu Mieszkaniowego. 15 grudnia trafił do konsultacji społecznych.
Reguluje kwestie związane z udostępnianiem gruntów należących do Skarbu Państwa do budowy nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe lub przeznaczenia ich bezpośrednio na rynek, w celu uzyskania środków na wsparcie mieszkalnictwa. W tej chwili grunty te są rozproszone wśród różnych podmiotów, stąd niezbędne jest ujednolicenie i uregulowanie tej kwestii. We współpracy ze spółką BGK Nieruchomości, a docelowo z Polskim Funduszem Rozwoju, prowadzone będą inwestycje na gruntach samorządowych i należących do Skarbu Państwa.
fot. bigstockphoto.com
Projekt ustawy jest odpowiedzią na niewielką dostępność mieszkań wśród osób najmniej zamożnych i jest realizacją rządowej polityki mieszkaniowej. Zgodnie z założeniami, dzięki wykorzystaniu gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, możliwe będzie zaproponowanie konkurencyjnych stawek czynszu. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy ma być instytucją, w której grunty te będą skupione, i która będzie otrzymywała wpływy z tego tytułu. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczane na realizację celów mieszkaniowych i działań podejmowanych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego.
Nowa ustawa ureguluje ponadto kwestie związane z:
- ustalaniem zasad kwalifikowania i przekazywania gruntów będących własnością Skarbu Państwa,
- powołaniem Narodowego Funduszu Mieszkaniowego oraz określeniem zasad jego funkcjonowania,
- zasadami użytkowania mieszkań.
Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie państwową osobą prawną w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Dodaj komentarz