Naruszenie miru domowego najemcy

2 1479

Wynajmując nieruchomość, dom czy mieszkanie, musimy zdawać sobie z sprawę z naszych obowiązków według państwa i sąsiadów. Warto jednak dobrze poznać też swoje i wiedzieć co wolno innym w stosunku do nas, czyli najemcy nieruchomości. Szczególnie powinno interesować nas, na co pozwolić może sobie właściciel, czyli osoba, od której wynajmujemy lokum.

Najczęściej występującym złamaniem przepisów prawa jest naruszenie miru domowego najemcy. To sytuacja, w której właściciel lokalu wtargnął na teren posesji bez zgody i woli osoby wynajmującej. Prawnie jest to kwalifikowane jako występek. Osoba winna może zostać ukarana karą grzywny, ograniczeniem wolności lub może nawet zostać pozbawiona wolności do jednego roku w przypadku najbardziej ekstremalnych sytuacji.

fredmartos/bigstockphoto.com

fredmartos/bigstockphoto.com

Ten zapis prawny znajduje się w kodeksie prawnym od wielu lat. Jednakże ostatnimi czasy coraz więcej wynajmujących interesuje się tym tematem. Wynika to z tego, że coraz więcej najemców spotkało się z właścicielami, którzy sprawiali problemy. Są oni najczęściej wścibscy, wyrażają chęć do decydowania w sprawach, o których decydować może osoba wynajmująca z tytułu najmu.

Nieporozumienia wynikają często z braku wiedzy. Otóż właściciele powinni wiedzieć, że wynajmując komuś dom czy mieszkanie zrzekają się pewnych praw co do niego. Tym samym, lokal staje się na okres najmu dla nich czymś cudzym. Tak kwalifikowane jest to przez prawo. Oczywiście, kwestia wszelkich ingerencji, modyfikacji i remontów powinna być omówiona przez podpisaniem umowy najmu. To kwestia porozumienia się stron interesu.

Jednak to, co się tyczy przebywania właściciela na terenie nieruchomości jest często pomijane, nierozważane. Bardzo często zdarza się, że właściciel posiada drugi komplet kluczy i może wejść na teren posesji tak naprawdę, kiedy tylko zechce. Z punktu bezpieczeństwa i ochrony mienia jest to właściwe, ale właścicielowi nie wolno tego nadużywać. W momencie, gdy świadomie wchodzi na teren posesji nie informując o tym najemcy, bez jego zgody, łamie prawo. Osoba wynajmująca ma pełne prawo do korzystania z lokalu. Co więcej, może zostać naruszona jest sfera intymna i nie wolno wtedy nie reagować. Mówimy wtedy o naruszeniu miru domowego najemcy, które może być podstawą przedwczesnego zerwania umowy najmu.

W tym przypadku najemcy powinni niezwłocznie zgłosić właścicielowi, że nie powinien pojawiać się na terenie nieruchomości bez ich zgody.  Jeśli właściciel nadal ignoruje te prośby i ponownie wdziera się na teren lokalu lub nie chce go opuścić wbrew woli najemcy, to osoby wynajmujące powinny jak najszybciej zgłosić się po pomoc prawną i zasięgnąć porady prawnej.

Z reguły właściciele usprawiedliwiają swoje zachowanie chęcią kontroli stanu mieszkania. Taki zapis jest możliwy w umowie i tam powinien zostać umieszczony. Musi się tam jednak znaleźć informacja, jak często taka ogólna kontrola stanu nieruchomości może zostać przeprowadzana. Problem naruszenia miru domowego dotyka często młodych wynajmujących, którzy nie są odpowiednio traktowani przez właścicieli.

Podobne artykuły

2 komentarze

  1. Ryba 13 lutego 2017 o 17:39

    Mam bardzo nachalnych właścicieli.
    Chca kontrolowac caly czas mieszkanie. Raz weszli mężowi do sypialni jak spał po pracy. Nawet nie przeprosili. Teraz juz ich nie wpuszcze. Nie maja prawa zakłócać nikomu sfery prywatnej!!! Glupia bylam ze wpuściłam ich ten pierwszy (i ostatni) raz. Ale chcialam bym mila. I to wykorzystali. Teraz czuje sie jak bym byla “pod nimi”. Wiele najemcow nie wie i sie godzi na takie zachowanie!
    Zachowują sie jak bym mieszkała u nich. I chca wszystko kontrolowac. Ale sie juz to skonczy.
    Pozdrawiam.

  2. Filip 5 kwietnia 2021 o 21:48

    Czy wie ktoś jakie wnioski i do kogo muszę składać o spieniężenie zburzonego mieszkania ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *