Społeczne agencje najmu (SAN)

0 353

Już od ponad roku trwają przygotowania do powołania tzw. Społecznych Agencji Najmu. Ma być to forma pomocy dla Polaków, którzy mało zarabiają i których nie stać na wynajem komercyjny.

Idea społecznego najmu mieszkań ma łączyć osoby o niższych dochodach poszukujące lokali z właścicielami, którzy są zainteresowani wyłącznie długoterminowym i stabilnym najmem. Ma to również sprzyjać mobilności społecznej, przyczynić się do wzrostu zaufania pomiędzy właścicielem a najemcą oraz poprawy kultury najmu. Projekt realizują: Fundacja Habitat for Humanity Poland (lider), Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Warszawski, a także 4 miasta partnerskie: Warszawa (dzielnica Mokotów), Poznań, Łódź i Gdańska. Okres realizacji SAN-ów obejmuje lata: 1.05.2015 – 31.01.2017. Wówczas na rynek najmu ma trafić niemal 30 tys. mieszkań. Istotne jest to, że SAN będą korzystać z już istniejących zasobów mieszkaniowych, bez potrzeby kosztownego powiększania zasobów gminnych za pomocą nowego budownictwa.

Habitat for Humanity

SAN (Społeczne Agencje Najmu, z ang. Social Rental Agencies) są podmiotami pośrednictwa najmu prowadzonymi przez lokalne samorządy bądź zarejestrowane organizacje pozarządowe. Wynajmują one mieszkania (lub tylko pośredniczą w wynajmowaniu) na rynku nieruchomości najmu prywatnego osobom będącym w potrzebie mieszkaniowej, oferując im jednocześnie system gwarancji finansowych oraz działań opiekuńczych. Celem SAN-ów jest długofalowe zwiększenie dostępności mieszkań i podwyższenie standardów mieszkaniowych poprzez wypracowanie innowacyjnego narzędzia polityki mieszkaniowej. Społeczne Agencje Najmu oferują prywatnym właścicielom długoterminowy najem oraz gwarancje spłat czynszu w zamian za obniżenie czynszu, a także wynajem mieszkania osobom ubogim. Lokatorzy SAN otrzymują wsparcie dostosowane do ich indywidualnej sytuacji i gwarancję bezpiecznego mieszkania w godziwych warunkach, o ile będą utrzymywali mieszkanie w należytym stanie i regularnie opłacali czynsz.

Z mieszkań oferowanych przez SAN mają korzystać: osoby o średnich dochodach (znajdujące się nieznacznie powyżej kryteriów, które uprawniają do najmu komunalnego, a jednocześnie poniżej dolnego kryterium TBS) oraz osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Społeczne Agencje Najmu mają stanowić pomost w kierunku normalnego życia dla Polaków wychodzących z kryzysu bezdomności, a także tych opuszczających pieczę zastępczą.

SAN-y funkcjonują już m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii i we Francji jako instrumenty uzupełniające politykę miejską oraz samofinansujące się ze społecznych funduszy inwestycyjnych lub jako narzędzie polityki mieszkaniowej, które połączono z dofinansowaniem na poziomie miejskim, a także ulgami podatkowymi na poziomie krajowym. Podmioty te służą do przeciwdziałania bezdomności oraz wykluczeniu społecznemu w krajach Europy Zachodniej, gdyż zajmują się niesieniem pomocy w wynajęciu mieszkania osobom o niskich dochodach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *