Aparthotele i condohotele
— 11 lipca 2016
615
Aparthotele (ang. apartment + hotel) to mieszkania do wynajęcia na podobnej zasadzie jak apartamenty hotelowe – np. na kilka dni, tygodni czy miesięcy. Są one zwykle większe niż standardowe apartamenty hotelowe i zawierają więcej pomieszczeń. Podobnie jak w hotelu, można tam korzystać z recepcji i usługi sprzątania, a także z pralni, barów i restauracji.
Aparthotele są przeznaczone przede wszystkim dla osób pracujących poza miejscem zamieszkania (np. przez część tygodnia lub w ramach określonego projektu), a także jako przejściowe lokum, np. na czas przeprowadzki czy remontu. Chętnie korzystają z nich też turyści, którzy cenią sobie większy komfort niż w standardowym hotelu. W Polsce nie są jeszcze tak bardzo popularne, ale najczęściej można je spotkać w miejscowościach typowo turystycznych (górskich i nadmorskich, a także w największych miastach), np. w Zakopanem, Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Jeśli chodzi o ceny, zróżnicowanie jest bardzo duże w zależności od standardu i zakresu dodatkowych usług – od ok. 150 zł do nawet 1000 zł za dobę.
fot. vagueonthehow, flickr.com
Czy wynajem aparthoteli opłaca się ich właścicielom? Z jednej strony przynoszą one spore zyski (zwłaszcza te najdroższe), z drugiej – klientów na rynku jeszcze nie jest tak wielu i występuje ryzyko przestojów. Według danych Marzeny Rudnickiej, ekspertki rynku nieruchomości Centrum Adama Smitha, rentowność wynajmu aparthoteli wynosi obecnie ok. 6 procent lub powyżej, więc jest to lepszy wynik niż przy wynajmie mieszkań lub inwestycji w lokaty bankowe. Plusem dla właściciela jest fakt, że wynajem aparthoteli nie jest objęty przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów – w odróżnieniu od najmu długoterminowego.
Z kolei condohotel jest bardziej zbliżony do klasycznego hotelu – z tą różnicą, że poszczególne pokoje w jednym obiekcie mogą mieć różnych właścicieli. Gdy nasz lokal jest częścią systemu hotelowego i mamy podpisaną umowę z operatorem, który zajmuje się promowaniem, łatwiej jest uniknąć problemów z niedoborem klientów; w dodatku nie ponosimy wtedy kosztów eksploatacji. Natomiast goście hotelowi zwykle nie odczuwają różnicy między condohotelem a tradycyjnym hotelem, gdyż zarówno warunki, jak i ceny są zbliżone. Problem może się pojawić, jeśli sami chcemy korzystać z naszego lokalu w przyszłości. W przypadku condohotelu pokój musi być dostosowany do bazy hotelowej i spełniać określony standard. Natomiast w przypadku aparthotelu zwykle nie jest to z góry narzucone i nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy mogli kiedyś wykorzystać taki apartament według własnego uznania.
Dodaj komentarz