Jak sfinansować zakup mieszkania na wynajem?

0 2410

Zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem stanowi coraz bardziej popularny sposób inwestowania kapitału. Powszechne jeszcze kilka lat temu obawy, dotyczące z jednej strony ryzyka związanego z rentownością inwestycji, z drugiej natomiast niepewności co do samego procesu najmu, dzisiaj ustępują konkretnym danym, wskazującym na większą, w porównaniu na przykład z wybranymi produktami bankowymi, opłacalność tego typu transakcji. Uśredniony zysk z poniesionej inwestycji może wynieść ponad cztery procent w skali roku, co znacznie przewyższa przychód z najwyżej oprocentowanych długoterminowych lokat bankowych.

Finansowanie zakupu mieszkania

Bez względu na przyświecający nam cel, decyzja o zakupie mieszkania poprzedzona jest zazwyczaj analizami naszych możliwości i zasobów, zarówno tych organizacyjnych, jak i finansowych. Cały proces, począwszy od wyboru nieruchomości, poprzez załatwienie wszystkich formalności, przystosowanie mieszkania i wreszcie znalezienie odpowiadających naszym założeniom najemców, wymaga od nas wysiłku i zaangażowania. Kluczową kwestią, warunkującą jakość realizacji całej inwestycji, jest również jej finansowanie.

Biorąc pod uwagę realia współczesnego rynku, najczęściej wybieranymi opcjami jest zakup nieruchomości przy użyciu środków własnych lub skorzystanie ze wsparcia ze strony banku, w postaci kredytu hipotecznego. Motywacja wyboru jednej lub drugiej opcji wydaje się oczywista – dostęp do swoich pieniędzy lub brak gotówki. Inwestując zgromadzone na przestrzeni lat środki własne nie będziemy zmuszeni do wieloletniego wiązania się z bankiem. Nie będziemy również obciążeni kosztami spłaty kredytu (odsetkami), znacznie zwiększającymi wartość zadłużenia.

Korzystanie z kredytu hipotecznego zazwyczaj oznacza zaciągnięcie zobowiązania na kilkadziesiąt lat. Podpisując umowę kredytową zakładamy, że będziemy w stanie ją spłacić przez określony czas, po upływie którego faktycznie staniemy się właścicielami nieruchomości. W wielu przypadkach jest to jedyne realne rozwiązanie – aby nabyć i przystosować średniej wielkości mieszkanie, nadające się do wynajmu przez kilka osób (około sześćdziesięciu metrów kwadratowych), należy dysponować kwotą rzędu czterystu tysięcy złotych. Znaczna część przyszłych inwestorów nie posiada takiego kapitału. W takich sytuacjach, pieniądze uzyskane z wynajmu będą mogły być przeznaczone na spłatę zadłużenia.

Coraz częściej jednak, posiłkowanie się kredytem hipotecznym jest spotykane również wśród osób dysponujących własnymi środkami finansowymi. Traktując zakup mieszkania na wynajem jako długoterminową lokatę kapitału, decydują się one na zakup nie jednej, a dwóch lub trzech mniejszych nieruchomości. Możliwość skorzystania z kredytowania pozwala im na w miarę swobodne rozplanowanie inwestycji oraz czerpanie znacznych profitów w przyszłości. Osoby inwestujące w ten sposób nie blokują sobie dostępu do gotówki, potrzebnej w przyszłości, na przykład na wykonanie bieżących remontów posiadanych mieszkań.

Zastanawiając się nad wyborem formy finansowania zakupu mieszkania, przeznaczonego na późniejszy wynajem, należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować swoje możliwości, ryzyko wiążące się z podjętą inwestycją oraz realne zyski, jakie może ona na przestrzeni kilku i kilkunastu lat przynieść.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *