Na właścicielu lub zarządcy nieruchomości spoczywają poważne obowiązki. Jest on odpowiedzialny za przeprowadzenie okresowych kontroli stanu technicznego obiektu budowlanego.
Zgodnie z prawem budowlanym obiekty budowlane powinny być poddawane obowiązkowym kontrolom technicznym w cyklu rocznym oraz pięcioletnim. Dodatkowo budynki o powierzchni zabudowy powyżej 2000mkw oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu powyżej 1000mkw podlegają przeglądom okresowym dwa razy do roku.
Roczna okresowa kontrola obiektów budowlanych polega na sprawdzeniu i ocenie stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Kontroli w szczególności podlegają: elewacyjne warstwy przegród zewnętrznych oraz elementy ścian zewnętrznych, balustrady loggii i balkonów, urządzenia i instalacje zamocowane do ścian i dachu budynku, pokrycie dachów i daszków okapowych, odwodnienie dachu, daszków i obróbek blacharskich, instalacje centralnego ogrzewania, instalacje ciepłej i zimnej wody, zabezpieczenia przeciwpożarowe budynku, przejścia przyłączy instalacji przez ściany budynku.
Półroczna okresowa kontrola obiektów budowlanych powinna być przeprowadzona w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu w razie występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oddziaływujących na ten obiekt.
Pięcioletnia okresowa kontrola obiektów budowlanych polega na sprawdzeniu: stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia, instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, odporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Obowiązek kontroli elementów budynku i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania, nie dotyczy właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych jednorodzinnych, letniskowych oraz obiektów budownictwa zagrodowego.
Protokół z wykonanego przeglądu technicznego stanowi, zgodnie z zakresem kontroli, kompendium wiedzy o stanie technicznym budynku oraz zawiera odpowiednie zalecenia pokontrolne, sformułowane w układzie zhierarchizowanym. Wskazuje niezbędne zabezpieczenia i prace budowlano-remontowe konieczne do wykonania w celu prawidłowego i bezpiecznego użytkowania obiektu.
1 Komentarz
W ostatniej chwili dowiedziałem się , że budynkom trzeba robić przegląd. Mało się o tym mówi. Na szczęście sprawa od ręki zajęła się firma otwock.przeglady-budowlane24.pl. Bardzo polecam wyrobili się bardzooooo krótkim terminie.