Wynajmowanie mieszkania po poprzednich lokatorach może budzić obawy nowego najemcy, że jego poprzednicy mogli dorobić sobie klucz do mieszkania. Właściciel nieruchomości nie ma obowiązku wymieniać zamków przy każdej zmianie lokatorów, co jednak jeśli nowy najemca nalega, profilaktycznie, ze względów bezpieczeństwa? Czy może to zrobić samodzielnie, bez zgody właściciela?
Kwestią kluczową dla ustalenia, czy najemca ma prawo wymienić zamki w wynajmowanym mieszkaniu jest charakter najmu oraz rola najemcy w tym stosunku prawnym. Przede wszystkim istotne jest, że wynajmujący, mimo iż jest właścicielem mieszkania, nie może czynić niczego, co mogłoby w jakiś sposób utrudniać lokatorowi korzystanie z nieruchomości. Wynika to z zapisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi nie ma znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości, a kto jest jej posiadaczem i kto sprawuje nad nią faktyczne władztwo.
fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com
Oznacza to, że najemcy faktycznie przysługują w pewnym zakresie uprawnienia, takie jak gdyby był właścicielem mieszkania. Wynika to z artykułu 336 k.c., który wskazuje, że posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jako właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Zgodnie więc z przywołanym przepisem najemcy jako posiadaczowi zależnemu, przysługują do nieruchomości pewne prawa przypisane właścicielowi, o ile nie są one sprzeczne z postanowieniami zawartej między stronami umowy najmu.
Oznacza to, że jeśli najemca widzi taką uzasadnioną potrzebę, lub też po prostu jeśli taka jest jego wola, może zmienić zamki w wynajmowanym mieszkaniu nie uzyskując przedtem zgody właściciela, a właściciel nawet jeśli dowie się o tym, nie może się temu przeciwstawić aż do zakończenia umowy najmu.
Jednakże po upływie okresu, na który umowa została zawarta, lub też po wypowiedzeniu jej przez jedną ze stron, jeśli została zawarta na czas nieokreślony, najemca ma obowiązek zwrócić wynajmującemu mieszkanie w stanie niepogorszonym. Przez określenie „stan niepogorszony” należy rozumieć, że jego stan nie mógł ulec istotnej zmianie od dnia, w którym zostało ono wydane najemcy, poza zużyciem będącym następstwem normalnego używania. Może się wtedy zdarzyć, że właściciel zażąda od najemcy wstawienia poprzedniego zamka, do którego on posiada klucze. W tej sytuacji najemca ma obowiązek takiej wymiany dokonać, chyba że strony dojdą do porozumienia i wynajmujący zgodzi się na pozostawienie wymienionej wkładki w zamku, oddając jednocześnie właścicielowi wszystkie istniejące komplety kluczy. Oczywiście całość kosztów związanych z wymianą i ewentualnie późniejszym ponownym wstawieniem starego zamka obciążają w tym wypadku najemcę.
Dodaj komentarz