Rzeczy najemcy porzucone w mieszkaniu – co z nimi zrobić?

0 15257

Jednym z elementów umowy najmu jest przekazanie przedmiotu najmu przez najemcę w ręce wynajmującego po zakończeniu umowy. W praktyce oznacza to, że najemca oddaje wynajmującemu mieszkanie, które powinno się znajdować w stanie niepogorszonym od dnia zawarcia umowy. Zdarza się jednak, że mimo zakończenia umowy najemca nie opróżni mieszkania i pozostawi w nim swoje rzeczy, co może właścicielowi przysporzyć więcej kłopotów niż pożytku.

W takim wypadku mamy do czynienia z porzuceniem rzeczy z zamiarem wyzbycia się lub z porzuceniem rzeczy bez takiego zamiaru. W pierwszym przykładzie porzucenie rzeczy jest więc jednoznaczne z rezygnacją z własności, w drugim natomiast rzecz porzuconą traktuje się jak zgubioną.

Rzeczy porzucone w mieszkaniu

fot. Sven Hoppe/bigstockphoto.com

Wynajmujący powinien więc zacząć od ustalenia, jakie pobudki kierowały najemcą, a także jaki ma zamiar w stosunku do pozostawionych w mieszkaniu rzeczy. Najlepiej zrobić to na piśmie, by mieć ewentualne potwierdzenie deklaracji najemcy, które może później posłużyć jako dowód. Jeśli najemca jasno określi, że jego zamiarem było wyzbycie się rzeczy, przedmioty pozostawione w mieszkaniu stają się własnością niczyją, którą każdy może objąć w posiadanie. Najemca nie będzie więc po czasie mógł oskarżyć wynajmującego o przywłaszczenie rzeczy, ponieważ przestała ona być jego własnością i wygasły wszystkie prawa, które najemcy do rzeczy przysługiwały.

Problem pojawia się jeśli właścicielowi mieszkania nie uda się nawiązać kontaktu z najemcą. Najbezpieczniej w takim wypadku od razu założyć, że rzeczy zostały pozbawione bez zamiaru wyzbycia się ich, by nie być później posądzonym o bezprawne przywłaszczenie. Ze względu na to, że rzecz taką traktuje się jak zgubioną, właściciel mieszkania powinien w tej sytuacji niezwłocznie powiadomić o fakcie porzucenia rzeczy odpowiedni organ państwowy, którym jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Jeśli wśród pozostawionych przedmiotów znajdują się pieniądze, kosztowności, papiery wartościowe, rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną, należy je niezwłocznie temu organowi przekazać. Natomiast inne rzeczy oddać należy tylko na żądanie organu.

Dopełnienie tych obowiązków gwarantuje wynajmującemu, że nie będzie mógł zostać oskarżony o przywłaszczenie. Ponadto będzie mógł z tego tytułu domagać się tzw. znaleźnego, w wysokości 1/10 wartości rzeczy znalezionych, czyli w tym wypadku pozostawionych. Żądanie takie musi zgłosić najpóźniej w chwili wydania rzeczy uprawnionej osobie. Wymienione wyżej rzeczy wartościowe, pieniądze itp. przechodzą na własność Skarbu Państwa, jeśli osoba uprawniona nie odbierze ich w ciągu roku od zawiadomienia, lub w ciągu dwóch lat, jeśli niemożliwe było wezwanie jej do odbioru, np. z uwagi na nieznane miejsce pobytu. Inne rzeczy po upływie tego czasu stają się własnością wynajmującego. Jeśli jednak były przechowywane przez organ państwowy, ich wydanie wynajmującemu będzie uzależnione od zwrotu kosztów przetrzymywania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *