Wynajmujesz studentom? Podpisz umowę ze wszystkimi najemcami

0 5608

Umowa najmu co prawda do swojej ważności nie wymaga sporządzenia na piśmie, jednak najem jest złożonym stosunkiem prawnym wiążącym wynajmującego i najemcę, a dla zabezpieczenia wspólnych interesów warto taką formę zastosować.

Umowa najmu stanowi zabezpieczenie podstawowych interesów stron oraz jest potwierdzeniem warunków przez nie ustalonych. Służy również celom dowodowym na wypadek gdyby wynajmujący lub najemca musieli dochodzić spełnienia wynikających z umowy świadczeń przed sądem. Duży odsetek umów najmu stanowią te zawierane ze studentami. Z reguły, by zmniejszyć formalności, wynajmujący decyduje się na podpisanie umowy z jednym z najemców, który stanowi również swego rodzaju pośrednika w kontaktach między właścicielem mieszkania a lokatorami.

Podmiotem ewentualnego postępowania sądowego może być osoba, która umowę podpisała, a także stale zamieszkujące z nią osoby dorosłe. Jednak okoliczność ta może być trudna do wykazania, ponieważ z reguły studenci wynajmujący mieszkanie nie meldują się z w nim na pobyt tymczasowy, a o ilości i dokładniej liczbie lokatorów wynajmujący może nawet nie wiedzieć.

Wynajem mieszkania studentom

fot. NejroN Photo/bigstockphoto.com

Podpisując więc umowę tylko z jedną osobą, wynajmujący pozbawia się szansy dochodzenia roszczeń, np. z tytułu nieopłaconego czynszu czy wyrządzonych szkód, od pozostałych osób zamieszkujących w jego mieszkaniu. Sytuacja będzie tym gorsza, jeśli okaże się, że najemca, którego nazwisko widnieje na umowie jest niewypłacalny, a zakończenie najmu będzie się wiązało ze stratą poniesioną przez wynajmującego.

Jeśli umowa będzie zawarta z każdym z lokatorów z osobna, w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek szkody, czy zwłoki z zapłatą, wynajmujący może dochodzić zapłaty od wszystkich najemców, którzy względem niego są odpowiedzialni solidarnie. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności jednej z osób, pozostali lokatorzy i tak są zobowiązani uregulować całe zadłużenie, a nadpłaconej części za jednego z dłużników mogą dochodzić później od niego na podstawie odrębnego postępowania, które nie jest już przedmiotem zainteresowania ani troski wynajmującego. Właściciel mieszkania może bowiem prowadzić działania egzekucyjne do czasu kiedy całe zadłużenie zostanie spłacone, nie wnikając w kwestię kto i w jakim zakresie może je pokryć.

Umowa nie musi być sporządzona oddzielnie dla każdego najemcy. Wystarczy w jednym jej egzemplarzu wskazać, kto będzie stroną najmującą, wypisując każdą osobę wraz z jej danymi adresowymi oraz numerem PESEL. Ten jest szczególnie ważny, ponieważ jest niezbędny do uzyskania klauzuli wykonalności na ewentualny wyrok sądowy, a podanie go już w pozwie znacznie tę procedurę przyspiesza.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *