Inwestowanie w nieruchomości przeznaczone na wynajem stanowi w obecnych czasach jedną z najbardziej opłacalnych form długotrwałego lokowania kapitału. Decydując się na wynajęcie posiadanego mieszkania, najczęściej możesz liczyć nie tylko na zwrot kosztów związanych z jego utrzymaniem, ale także na względnie stały dodatkowy dochód. Co zrobić, by był on jak największy?
Powodzenie wynajmu mieszkania zależy od wielu czynników. Najbardziej znaczące, oprócz oczekiwanej przez nas ceny, będą przede wszystkim lokalizacja i wielkość nieruchomości. Analizy rynku mieszkaniowego pokazują, że wśród osób poszukujących mieszkań do wynajęcia, największym zainteresowaniem (około pięćdziesięciu procent wybieranych ofert) cieszą się lokale dwupokojowe, położone w centrum, w pobliżu ośrodków akademickich lub na dobrze skomunikowanych obrzeżach miast.
fot. Ocus Focus/bigstockphoto.com
Popularne M3 (dwa pokoje + kuchnia oddzielna lub w aneksie) jest najczęściej wybierane przez osoby młode – singli, pary lub małżeństwa z dzieckiem, pracujące zawodowo, odkładające „na przyszłość” decyzję o zakupie własnego mieszkania. W przypadku tej grupy najemców, najdogodniejszą lokalizacją są oddzielne osiedla, położone z dala od centrum, z własną infrastrukturą usługowo-gastronomiczną (sklepy, małe restauracje, przychodnie zdrowia) i zapleczem rekreacyjnym. Istotne są tu również opłaty, jakie właściciel nieruchomości może pobierać od lokatorów – ze względu na lokalizację i stosunkowo młode budownictwo, koszt utrzymania takiego mieszkania powinien być znacznie niższy niż na przykład w śródmieściu. Z tego powodu wiele osób świadomie szuka mieszkań w takich okolicach.
Mieszkania zlokalizowane w centrach miast są z kolei popularne wśród osób, skłonnych zapłacić wyższą cenę za odpowiedni standard i sąsiedztwo. Nieruchomości znajdujące się w modnych dzielnicach, często w zabytkowych kamienicach albo odnowionych loftach, są chętnie wynajmowane przez osoby o wyższym statusie materialnym lub firmy najmujące mieszkania dla swoich pracowników. Posiadając mieszkanie w takiej lokalizacji warto pomyśleć o jego wynajmie.
Popularną grupą mieszkań cieszących się równie dużym zainteresowaniem są tak zwane mieszkania studenckie. Są to na ogół lokale z oddzielną kuchnią oraz z przestronnymi pokojami, w których mogą mieszkać co najmniej po dwie osoby. O ile w przypadku nieruchomości wynajmowanych przez osoby pracujące, na dłuższy okres czasu, umeblowanie poszczególnych pomieszczeń (oprócz standardowego wyposażenia kuchni i łazienki) nie było konieczne, tak w tym przypadku zapewnienie podstawowych mebli (łózka, biurka, krzesła, szafa) jest niezbędne. Co ważne, większość studentów nie wymaga podwyższonego standardu mieszkań, więc planując wynajem nieruchomości nowym najemcom, poza odświeżeniem poszczególnych pomieszczeń i dokonaniem bieżących napraw, nie ma potrzeby przeprowadzania generalnych remontów. Pomimo wielu obaw dotyczących tej grupy lokatorów, wynajęcie mieszkania studentom może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Właściciele mieszkań zlokalizowanych blisko uczelni lub w miejscach dobrze z nią skomunikowanych (komunikacja miejska) nie powinni mieć problemu z ich wynajmem.
Dodaj komentarz