Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na wynajem

1 893

Mając na uwadze niepewną sytuację na rynku emerytalnym warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojej przyszłości we własnym zakresie. Dysponując większą gotówką możemy pokusić się o lokowanie kapitału na przykład w funduszach inwestycyjnych, na lokatach bankowych, inwestując w akcje lub obligacje Skarbu Państwa. Co jednak w sytuacji, gdy nie dysponujemy większym pieniądzem?

Świetną inwestycją wydaje się zakup mieszkania z przeznaczeniem na jego wynajem. Jest to inwestycja długoterminowa, mogąca być finansowana kredytem inwestycyjnym (hipotecznym), a więc niewymagająca zaangażowania stu procent naszego kapitału własnego – zgodnie z zapisami Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego*, od stycznia 2015 roku przy staraniu się o kredyt hipoteczny wymagany jest co najmniej dziesięcioprocentowy wkład własny. Co ważne, w ramach kredytu możemy uwzględnić również środki przeznaczone na remont i adaptację mieszkania na potrzeby przyszłych lokatorów.

Mieszkania na wynajem

fot. caesart/bigstockphoto.com

W porównaniu z lokowaniem pieniędzy z wykorzystaniem instrumentów finansowych, zakup i wynajem nieruchomości ma jeszcze jedną zaletę. Średnia stopa zwrotu netto, po odliczeniu kosztów związanych z zobowiązaniami podatkowymi i obsługą wynajmu mieszkania, może wynieść nawet około 4,5% w skali roku, podczas gdy maksymalny zysk z lokaty rocznej w większości przypadków będzie wynosił poniżej 2,5%. Dodatkowo, przy niskich stopach procentowych, z jednej strony otrzymamy niski zysk z lokat, z drugiej obniżeniu ulegną raty kredytu.

Inwestując w ten sposób mamy wpływ na zminimalizowanie ryzyka, poprzez możliwość wyboru nieruchomości (powierzchnia, liczba pokoi, rozkład itp.), jej lokalizacji, a także dobór lokatorów i ustalenie warunków wynajmu. Ponadto, kupując lokal po okazyjnej cenie, na przykład na licytacji komorniczej czy aukcji spółdzielczej, negocjując cenę bezpośrednio z właścicielem czy korzystając z promocji dewelopera, w przypadku nowych nieruchomości, mamy szansę na znacznie szybszy zwrot poniesionej inwestycji.

Wynajmowanie zakupionego wcześniej mieszkania pozwala na zabezpieczenie środków na spłatę kolejnych rat kredytu hipotecznego (lokatorzy spłacają go za nas) i w wielu przypadkach stanowi dodatkowe – w miarę stabilne – źródło dochodu. Stanowi również zabezpieczenie przyszłych potrzeb mieszkaniowych naszych i/lub naszych dzieci.

W celu uniknięcia długich okresów przestoju w wynajmie, oznaczającego zmniejszenie zysków z jego tytułu, warto zadbać o sprawny system zarządzania nieruchomością. Określenie profilu przyszłych najemców (studenci, rodziny z dziećmi, osoby samotne), warunków wynajmu (najem krótko- lub długookresowy) i dobre skonstruowanie umowy najmu zagwarantują stały przypływ gotówki. Jeśli nie czujemy się na siłach lub nie dysponujemy wystarczającą ilością czasu na poszukiwanie lokatorów, a następnie obsługę wynajmu, możemy zwrócić się do agencji nieruchomości. W takim przypadku, koszty związane z korzystaniem z jej usług możemy wkalkulować w koszty wynajmu, za które zapłacą lokatorzy. Niezależnie jednak od wybranej formy zarządzania wynajmem, efektywnie wynajmowane mieszkanie nigdy na traci na swojej wartości.

_______________________

*Rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, czerwiec 2013, .

Podobne artykuły

1 Komentarz

  1. Maryśka 9 października 2015 o 11:42

    Dobry tekst, pociągnęłabym jeszcze kwestię zabezpieczenia właścicela mieszkania. Ostatnio wpadło mi wręce coś takiego: Poradnik dla właścicieli mieszkań na wynajem, dostępny tu pod linkeim, może się komuś przyda 🙂 mieszkanicznik.org.pl/kongres/vii-kongres/formularz-rejestracji-na-vii-kongres/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *