Osoby prywatne wynajmujące swoje mieszkania osobom fizycznym mogą uniknąć konieczności zaopatrywania się w kasę fiskalną, by ewidencjonować przychody z tytułu najmu. Od stycznia weszło bowiem w życie rozporządzenie, które na takie rozwiązanie pozwala, jeśli spełnione zostaną określone w nim warunki.
Zgodnie z dokumentem zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy podlegają osoby wykonujące działalność z zakresu zarządzania nieruchomościami, bez względu na to czy są to mieszkania, lokale użytkowe, działki, czy grunty rolne. Aby skorzystać z tego przywileju należy spełnić jeden z trzech warunków – wystawiać faktury, rozliczać najem przez konto bankowe lub osiągać obrót z tego tytułu nieprzekraczający kwoty 20 000 zł rocznie.
AndreyPopov/bigstockphoto.com
Jeśli więc wynajmujący dokumentuje otrzymywane od najemcy wpłaty za pomocą faktur, na takie zwolnienie się załapie. Ewidencjonowanie przychodów w sposób inny niż za pomocą kasy fiskalnej ma umożliwić fiskusowi wgląd w te przychody i kontrolę nad nimi. Jest to jednak rozwiązanie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, więc ma to sens, gdy prowadzona działalność również nie wymaga posiadania kasy.
W innym przypadku osoba fizyczna powinna rozliczać wszystkie przychody z najmu za pośrednictwem rachunku bankowego lub rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Należy przy tym zwracać uwagę, by najemcy dokładnie wpisywali tytuły przelewów, by ich przeznaczenie nie budziło wątpliwości. Na koncie należy także zaksięgować kaucję w wysokości określonej w umowie najmu, pobieraną zwykle przy przekazywaniu najemcy kluczy do mieszkania.
Ostatnim wariantem, z jakiego może skorzystać wynajmujący, który nie może wystawiać faktur, lub jeśli z jakiegoś powodu nie rozlicza przychodów za pośrednictwem konta, jest kontrolowanie wartości obrotu osiąganego z tytułu najmu. Nie może on bowiem przekroczyć 20 000 zł w skali roku poprzedzającego dany rok podatkowy. Przekroczenie tego limitu i rozliczanie najmu za pomocą gotówki wymaga już posiadania kasy fiskalnej.
Dodatkowo, jeśli wynajmujący prowadzi działalność, która nie wymaga posiadania kasy, do tego limitu należy poza przychodami z najmu wliczyć także całą sprzedaż dokonaną na rzecz osób fizycznych.
Najprostszym rozwiązaniem dla osób nieprowadzących działalności jest więc po prostu przyjmowanie wszystkich wpłat z tytułu najmu na konto bankowe, a wtedy nie dotyczą ich żadne limity wysokości obrotów.
Należy pamiętać, że aktualne rozporządzenie Ministra Finansów obowiązuje do końca roku 2016, więc po upływie tego czasu zasady posiadania kasy fiskalnej dla osób wynajmujących mieszkania mogą ulec zmianie.
1 Komentarz
Proszę o informację autora artykułu o informację z którego artykułu Rozporządzenia MF z 14.11.2014r wynika zwolnienie z prowadzenia ewidencji jeżeli wpłaty są dokonywane na konto? Przejrzałam całe Rozporządzenie wzdłuż i wszerz i takiego zapisu nie znalazłam.