Prywatne akademiki i najem instytucjonalny – perspektywy na 2025 r.

0 4

Sektor prywatnych akademików i rynek wynajmu instytucjonalnego mieszkań będą prężnie się rozwijać w 2025 toku. To na tych obszarach będą się skupiać w tym roku inwestorzy, którzy szukają niestandardowego podejścia do inwestowania na rynku nieruchomości.

W 2025 roku zarówno sektor prywatnych akademików, jak i wynajmu instytucjonalnego mieszkań będą przyciągały uwagę inwestorów. Pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na prywatne akademiki, co jest odpowiedzią na rosnącą liczbę studentów, a wynajem instytucjonalny staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnego rynku wynajmu. Zainteresowanie tymi sektorami, zarówno w Polsce, jak i za granicą, będzie rosło, a inwestorzy mogą liczyć na solidne zwroty z inwestycji w nadchodzących latach.

Prywatne akademiki – rosnąca popularność wśród inwestorów

Prywatne akademiki to sektor, który rozwija się w Polsce z roku na rok. Rośnie liczba zagranicznych studentów, którzy coraz chętniej decydują się na wynajem w takich obiektach. Szukają bardziej komfortowych warunków pobytowych oraz dodatkowych udogodnień, których nie zapewni im uczelniany akademik. Dodatkowo prognozy GUS-u wskazują na lekki wzrost populacji Polaków w wieku studenckim, co będzie sprzyjać dalszemu rozwojowi tego segmentu rynku.

W 2024 roku przybyło 7 nowych akademików, oferujących ponad 1260 miejsc. A to dopiero początek rozwoju sektora – na 2025 rok zaplanowane jest oddanie trzech nowych obiektów, które zapewnią 1 268 łóżek dla studentów. Do 2026 roku ma powstać aż dziewięć nowych akademików, z czego pięć jest już w budowie, a całość dostarczy na rynek ponad 4 000 miejsc noclegowych. To efekt rosnącego zainteresowania inwestorów, którzy zaczęli dostrzegać potencjał w tym segmencie.

Studenci podwyższają wymagania

Przede wszystkim młodsze pokolenia studentów oczekują od akademika czegoś więcej niż tylko miejsca do spania i nauki. Prywatne akademiki oferują nie tylko wysoki standard pokoi, ale także dobrze wyposażone przestrzenie do nauki, relaksu, spotkań towarzyskich czy siłownie. Czynsze za wynajem pokoju w takich obiektach zaczynają się od 1 100. zł i mogą osiągać nawet 3 000 zł za miejsce w pokoju jednoosobowym. Ta górna granica to kwota porównywalna do wynajmu małego mieszkania. Poziom czynszów wskazuje więc, że w tym segmencie jest potencjał inwestycyjny.

Coraz więcej inwestycji pod najem instytucjonalny

Podobnie jak sektor akademików, wynajem instytucjonalny mieszkań (PRS) staje się coraz bardziej popularny. W 2024 roku oddano do użytku 27 inwestycji, obejmujących ponad 6 000 mieszkań, realizowanych przez dwunastu inwestorów. Natomiast na 2025 rok zaplanowane jest oddanie do użytku 30 nowych inwestycji, które dostarczą około 8 600 mieszkań.

Choć część projektów może się opóźnić, już 2026 rok zapowiada się równie dobrze, z planem oddania 6 400 nowych lokali. Zainteresowanie wynajmem instytucjonalnym rośnie, a inwestorzy poszerzają swoje portfele, bo dostrzegają problemy z dostępnością mieszkań w Polsce.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *