Rynek najmu w III kw. 2024 r. wg raportu PKO BP

0 11

W III kwartale 2024 polski rynek najmu był stabilny i występowały na nim tylko niewielkie wzrosty stawek ofertowych. Wahania te miały jednak głównie charakter sezonowy, związany na przykład z większa aktywnością studentów jesienią. Złagodzenie tendencji wzrostowych to skutek między innymi zwiększonej podaży w tej części rynku. Kawalerka to wciąż popularny zakup inwestycyjny, a prócz tego zwalnia się część lokali zajmowanych wcześniej przez beneficjentów Bezpiecznego Kredytu 2%.

Na rynku najmu rośnie podaż

Według raportu PKO BP najem instytucjonalny stopniowo rozwija się w dużych miastach, tendencja ta dotyczy też ważnych ośrodków akademickich. Na sektor najmu mają wpływ również zakupy na rynku nieruchomości dokonywane przez cudzoziemców. W 2023 najwięcej lokali mieszkalnych nabyli obywatele Ukrainy (49%), Białorusi (14%) i Niemiec (7%). Według raportu firmy Mzuri, która zarządza około 7 tysiącami lokali w 65 miastach w omawianym okresie stawki najmu nieznacznie wzrosły w skali rok do roku w Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Warszawie. Ceny w tym sektorze nie zmieniły się tylko we Wrocławiu, natomiast spadły o nieco ponad procent w Gdańsku.

W skali kwartał do kwartału na rynku najmu ceny wzrosły we wszystkich największych miastach. Korekty w górę oscylowały między 0,8% w Gdańsku a 3,5% w Poznaniu.

Według analityków firmy Mzuri w perspektywie długookresowej rynek najmu ma charakter rozwojowy. W naszym kraju skala najmu instytucjonalnego wciąż jest mała. W Polsce w 2023 stanowił on tylko 4,2% całego sektora, w krajach UE średnia to nieco ponad 20%. Młodzi Polacy coraz częściej zaspokajają swoje potrzeby mieszkaniowe właśnie dzięki najmowi, więc popyt ma szansę być wysoki.

Na polskim rynku najmu aktualnie działa około 30 inwestorów instytucjonalnych. Posiadają oni w swoim zasobie około 20 tysięcy lokali mieszkalnych na wynajem. Najwięcej jest ich w Warszawie. Mieszkania w tym mieście stanowią niemal 40% wszystkich nieruchomości wynajmowanych instytucjonalnie.

Sektor najmu instytucjonalnego ma coraz lepsze perspektywy

Badanie najemców przeprowadzone przez Savills pokazuje, że 42% lokatorów zarówno na rynku indywidualnym, jak i instytucjonalnym chce na nim pozostać na dłużej. Nic więc dziwnego, że do 2026 może powstać około 22 tysiące nowych mieszkań, które mają być wynajmowane przez firmy w roli rentierów.

Zainteresowanie inwestorów najmem obejmuje też mieszkania studenckie i akademiki. Ma on spore perspektywy, ponieważ w Polsce studiuje 1,2 milionów żaków. W obecnych warunkach zakwaterowanie w domach studenckich może znaleźć tylko 1,6% osób uczących się. Sektor prywatnych akademików ma szansę znacząco poprawić dostępność mieszkań dla studentów.

Trzy duże spółki chcą w perspektywie 3-5 lat stworzyć portfel inwestycyjny obejmujący 5 tysięcy łóżek w prywatnych domach studenckich. Takie rozwiązanie to nie tylko gwarancja stabilności ceny, ale też szansa na podniesienie standardu lokali w akademikach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *