Wykup mieszkania TBS – jak to zrobić?

0 55

Zgodnie z nowelizacją ustawy o budownictwie mieszkaniowym z 1 stycznia 2022 r. pojawiła się możliwość wykupu nieruchomości działającej w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Może to jednak nastąpić jedynie po spełnieniu istotnych warunków i uzyskaniu specjalnej zgody od zarządu.

Mieszkania TBS – czym są?

Lokale mieszkalne działające w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) to forma budownictwa społecznego, które ma na celu dostarczenie lokali o niższych kosztach niż rynek pierwotny. Program TBS finansowo wspierany jest przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy i samorządy lokalne, co pozwala na wynajmowanie ich osobom o umiarkowanych dochodach, a mianowicie zbyt niskich, by móc uzyskać kredyt na własne mieszanie, a jednocześnie zbyt wysokich, by starać się o przyznanie mieszkania komunalnego.

Maksymalny roczny czynsz w mieszkaniu TBS nie przekracza 4% wartości odtworzeniowej lokalu w przypadku istniejących mieszkań, lub 5% wartości odtworzeniowej w przypadku nowych budynków. Wynajem około 50-metrowego mieszkania to koszt ok. 750-1000 zł miesięcznie. Ponadto lokatorzy muszą również uiścić opłatę partycypacyjną stanowiącą swojego rodzaju wkład własny. Jej wysokość nie przekracza 30% kosztów budowy lokalu. W przypadku rezygnacji z najmu jest ona zwracana lokatorowi wraz z uwzględnieniem waloryzacji.

Wykup mieszkania TBS – na jakich zasadach

Nowelizacja ustawy o budownictwie mieszkaniowym z 1 stycznia 2022 roku dopuściła możliwość wykupu mieszkań TBS przez lokatorów. Muszą jednak zostać spełnione pewne konkretne warunki. Po pierwsze wykup jest możliwy tylko wtedy, gdy TBS spłaci kredyt zaciągnięty na budowę danych lokali w Banku Gospodarstwa Krajowego. Po drugie wykup lokalu mieszkalnego TBS wymaga wniesienia opłaty partycypacyjnej nie mniejszej niż 20% kosztów budowy danego mieszkania. W miejscowościach z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą 100 tys. jest to nie mniej niż 25% kosztów budowy mieszkania.

Ponadto lokal TBS może zostać wykupiony przez lokatora, który wynajmował mieszkanie nieprzerwanie przez 5 lat od dnia podpisania umowy i dodatkowo nie zalegał z czynszem dłużej niż 3 miesiące.

W trakcie procedury wykupu ustalana jest cena rynkowa, która oszacowana zostaje na podstawie profesjonalnej wyceny. Cena mieszkania TBS będzie się różniła w zależności od regionu i programu. W mniejszych ośrodkach za lokal o powierzchni 40-50 mkw. będzie ona wynosiła od kilku do kilkunastu tys. zł za mkw.

Zainteresowany kupnem lokator musi złożyć stosowny wniosek do danego TBS-u, którego wzór można znaleźć na stronie internetowej konkretnego Towarzystwa. Należy w nim zaznaczyć, że na poczet ceny nieruchomości została policzona partycypacja. Zgodę na wykup nieruchomości wydaje zarząd.

Dla wielu osób wykup lokalu TBS to jedyny sposób nastanie się właścicielem własnych czterech kątów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *