Jak zatrzymać lokatorów?

0 260

Wynajęcie mieszkania to z pozoru prosta czynność. Wystarczy zamieścić ogłoszenie i czekać na telefon od zainteresowanych. Mimo ciągle utrzymującego się popytu na mieszkania do wynajęcia, znalezienie odpowiedniego najemcy i zatrzymanie go na dłużej wymaga nieco większego zaangażowania ze strony wynajmującego. Powierzając komuś swoją nieruchomość warto poświęcić trochę czasu, by wybrać takiego lokatora, który nie będzie sprawiał problemów i nie zrezygnuje z mieszkania po krótkim czasie. To zapewni wynajmującemu poczucie pewnej stabilizacji.

Jak zatrzymać lokatorów

Jak zatem zadbać o prawidłowe relacje na linii wynajmujący-najemca?

Istotą poprawnych stosunków między najemcą i właścicielem jest znajomość przepisów prawnych. Podstawowym krokiem jest podpisanie umowy najmu, która jasno określa warunki i koszty wynajmu oraz prawa i obowiązki właściciela i przyszłego lokatora. Dokument ten pozwoli uniknąć konfliktów i nieporozumień, jakie mogą wyniknąć w trakcie użytkowania mieszkania. Warto przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który precyzyjnie określa ilość i stan sprzętu domowego. Ta umowa przydatna jest podczas rozliczania pobranej wcześniej kaucji na poczet ewentualnych szkód i strat. Sporządzenie tych dokumentów pozwoli na traktowanie najemcy od początku jako partnera biznesowego, od którego czerpiemy określone korzyści. Stosunki pomiędzy dwoma stronami powinny mieć charakter czysto biznesowy.

Oddając mieszkanie na wynajem należy zadbać o sprawne działanie wszystkich instalacji, urządzeń i przedmiotów codziennego użytku. Warto troszczyć się o standard własnego M. Z czasem mieszkanie zużywa się, powstają usterki, awarie, sprzęty i wyposażenie psują się lub niszczeją. Właściciel powinien reagować w takich sytuacjach i w miarę możliwości dążyć do utrzymania bądź poprawy odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Decydując się na wynajęcie nieruchomości, należy uszanować prawo najemcy do zachowania prywatności. Nie wypada męczyć lokatora niezapowiedzianymi wizytami i ciągłymi telefonami. W złym tonie jest również przebywanie w mieszkaniu podczas jego nieobecności, o ile nie jest to spowodowane nagłym zdarzeniem, np. awarią.

Nie oznacza to, że nie trzeba w żaden sposób kontrolować tego, jak najemca dba o powierzoną mu nieruchomość. Lokator musi mieć świadomość, że wynajmujący czuwa nad swoją własnością. Do załatwienia wzajemnych spraw wystarczy telefon lub umówione wcześniej spotkanie. Właściciel mieszkania może również pozostawać w kontakcie z sąsiadami najemcy.

We wzajemnych stosunkach najemcy i lokatora liczą się też zwykle ludzkie uczucia, takie jak: wyrozumiałość, szacunek, poszanowanie prywatności. Należy pamiętać, że zawarta umowa najmu jest rodzajem handlu, który daje korzyści dwu stronom. Dlatego warto dbać o pozytywne relacje z lokatorem i dawać mu do zrozumienia, że jest potrzebny. Pozwoli to zatrzymać go na dłużej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *