Najem okazjonalny – czy jest popularny?

0 4

Jak wynika z badania „Problemy i perspektywy wynajmujących 2022”, zrealizowanego przez Rendin i Stowarzyszenie Mieszkanicznik, blisko 70% wynajmujących miało kiedykolwiek problemy z najemcami. Nauczeni doświadczeniem stosują różne sposoby na ograniczenie ryzyka. Jednym z nich jest najem okazjonalny. Czy wynajmujący często po niego sięgają?

Najem okazjonalny – na czym to polega?

Sierpień i wrzesień to przeważnie sezon na rynku wynajmu. Jedną z obaw właścicieli lokali jest uczciwość najemców. Przepisy w Polsce zdecydowanie bardziej chronią korzystających z mieszkań niż wynajmujących. Zmienić to miała, wprowadzona w 2010 roku, możliwość skorzystania przez indywidualnych właścicieli z formuły najmu okazjonalnego. Polega to na tym, że najemca podpisuje oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji i zobowiązuje, że opróżni dany lokal w określonym przez właściciela terminie. Musi również podać adres mieszkania, do którego wyprowadzi się, gdyby nastąpiła ta egzekucja. Konieczne jest także przedstawienie zgody właściciela tej nieruchomości na korzystanie z niej w takiej sytuacji. Czy to rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem?

Popularność najmu okazjonalnego

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal GetHome.pl, 3 lata temu z tej formy korzystała 1/3 wynajmujących. Małe zainteresowanie wynikało z biurokracji i dodatkowych kosztów. Poza tym aż 90% nie wierzyło, że to zabezpieczenie okaże się skuteczne w sytuacji, gdy najemca, np. nie będzie płacić na czas czynszu. Mogło np. dojść do sprzedaży mieszkania, do którego najemca miał się teoretycznie przenieść albo wycofanie zgody na to przez jego właściciela. Z najnowszego badania tego portalu wynika, że 58% respondentów sceptycznie podchodzi do najmu okazjonalnego. Co 5. agent nieruchomości w ogóle nie widzi potrzeby jego stosowania ze względu na już wspomniane problemy, mianowicie formalności i koszty.

Najem okazjonalny a komplikacje

Ok. 80% pośredników zachęca do skorzystania z najmu okazjonalnego. Problem tkwi jednak w tym, że wymaga on formy aktu notarialnego. Pojawia się opłata notarialna. To także kłopotliwe dla najemców, z których część może się po prostu wstydzić prosić bliskich o poświadczenie, że przyjmą ich do swojego mieszkania. Nie trzeba było długo szukać odpowiedzi na te potrzeby. Na rynku pojawiły się firmy, które oferują taki lokal za jednorazową opłatą, ale przeważnie to miejsce tak mało atrakcyjne do zamieszkania, aby na pewno nie kusiło najemcy. Co ciekawe, jeden adres może być zabezpieczeniem dla kilku umów najmu okazjonalnego.

Mimo wszystko wynajmujący powinni brać pod uwagę najem okazjonalny, gdyż to po prostu dodatkowe zabezpieczenie. Ponoszą bardzo duże ryzyko. Standardowo, jeśli najemca przestanie płacić, jest osobą, która wykorzystuje niedopracowanie przepisów, może zajmować mieszkanie nawet latami. Procedura pozbycia się nierzetelnego najemcy jest bardzo czasochłonna. Natomiast wymóg umowy najmu okazjonalnego może skutecznie zniechęcić nierzetelnych najemców. Dla uczciwych nie powinien stanowić problemu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *