Do 2030 r. 47 mld zł na budownictwo społeczne

0 26

Liczba ludności w Polsce maleje. Według GUS-u na koniec I półrocza 2023 roku spadła rok do roku o 136 tys. To jakby z mapy Polski zniknęło średniej wielkości miasto. Wiele regionów się wyludnia – szczególnie małe miejscowości. Czy budownictwo społeczne może to zmienić?

Co to jest budownictwo społeczne?

Ten rodzaj budownictwa zakłada, że określone osoby mogą uzyskać dostęp do lokali mieszkalnych na zasadach nierynkowych, o ile spełnią kryteria określone przez władze publiczne. Inwestycje są wspierane środkami państwowymi i realizowane przez podmioty, których głównym celem nie jest osiągnięcie zysku.

Budownictwo mieszkaniowe jest skierowane w szczególności do wielodzietnych rodzin, które – ze względu na wysokie ceny nieruchomości w Polsce – nie są w stanie kupić nieruchomości na własność. Mogą za to zamieszkać w mieszkaniu w ramach budownictwa społecznego i płacić za jego wynajem.

Rząd przeznaczy nawet 47 mld na budownictwo społeczne?

Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że w ramach różnych dopłat i preferencyjnych kredytów na społeczne budownictwo mieszkaniowe zostanie przeznaczonych 47 mld zł do 2030 roku. Obecnie w Polsce działa 47 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała również, że przekazała najemcom klucze do pierwszych lokali w domu wielorodzinnym wybudowanych w 2024 roku w Wielkopolsce przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Uważa ona, że dzięki takim inicjatywom możliwe stanie się zatrzymanie mieszkańców w małych miejscowościach, które w całej Polsce regularnie się wyludniają. Najemcy będą tam płacić podatki i pewnym sensie wspierać rozwój danej gminy.

Mieszkania w ramach społecznych inicjatyw mieszkaniowych mają mieć czynsz nawet o połowę niższy od rynkowego. Brana jest pod uwagę również opcja przejścia z najmu na najem z perspektywą dojścia do własności w określonych czasie. Plany zakładają wybudowanie na takiej zasadzie ponad 33 tys. mieszkań.

Dom wielorodzinny w Ostrowitem oddany do użytku

Wspomniana budowa w Wielkopolsce została zrealizowana przez SIM KZN “Wielkopolska”. Dom wielorodzinny w Ostrowitem powstał w ciągu 8 miesięcy. Znajdują się w nim 23 lokale, w tym jedno-, dwu- i trzypokojowe. Za podgrzewanie wody i wentylację pomieszczeń odpowiada w nich pompa ciepła. Mieszkańcy mają oczywiście zapewnioną instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Działkę pod inwestycję przekazała gmina Ostrowite, która jest udziałowcem spółki SIM KZN „Wielkopolska”. Budynek wzniesiono ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. W 2024 roku mają być zrealizowane kolejne inwestycje w województwach zachodniopomorskim, łódzkim i małopolskim. Szybkość realizacji zależy od zastosowanych technologii budowlanych. Najszybciej powstają budynki wykonywane z gotowych modułów i prefabrykatów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *