Eksmisja lokatora – jak to zrobić?

0 15

Zanim zaczniemy wynajmować mieszkanie, powinniśmy poznać, jakie mamy prawa i obowiązki. Odpowiednia treść umowy z najemcą oraz jej właściwa forma pozwala zabezpieczyć również prawa właściciela, a nie tylko najemcy. Dzięki temu w awaryjnej sytuacji łatwiej będzie przeprowadzić eksmisję osoby, która nie płaci czynszu, zakłóca spokój lub niszczy lokal.

Obowiązujące przepisy w większym stopniu chronią interesy lokatorów niż właścicieli mieszkań. Z tego powodu czasami trudno jest się pozbyć osoby, która nie chce opuścić lokalu po zakończeniu umowy najmu, nawet jeśli zalega ona z opłatami, niszczy mieszkanie, lub swoim zachowaniem zakłóca spokój i utrudnia życie sąsiadom.

Działania prewencyjne

Aby uniknąć problemów z ewentualną eksmisją lokatora, najlepiej zabezpieczyć się już na etapie zawierania umowy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego.

Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego i oprócz standardowych zapisów, musi ona zawierać oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji, opróżnieniu i oddaniu lokalu. W umowie najemca wskazuje lokal, do którego się przeprowadzi w przypadku konieczności opuszczenia wynajmowanego mieszkania. Najemca musi również przedstawić zgodę właściciela wskazanego w umowie lokalu do przyjęcia najemcy pod swój dach.

Umowa najmu okazjonalnego upraszcza procedury i skraca czas przeprowadzenia eksmisji w przypadku wystąpienia problemów z lokatorem. Właściciel mieszkania nie musi wkraczać z najemcą na drogę sądową. Wystarczy, że po wypowiedzeniu najmu i wystąpieniu trudności z odzyskaniem lokalu właściciel złoży w sądzie wniosek o nadanie aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Zgodnie z zapisami zawartymi w umowie najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji.

Kolejnym krokiem, kończącym cały proces, jest złożenie u komornika wniosku o przeprowadzenie egzekucji z eksmisją lokatora do wskazanego przez niego wcześniej lokalu.

Co w przypadku braku odpowiedniej umowy?

Dochodzenie swoich praw w przypadku braku umowy najmu okazjonalnego może być długotrwałe i kosztowne. Przede wszystkim należy pamiętać, że prawo zabrania nam samodzielnych działań, mimo że lokator uniemożliwia nam korzystanie z naszej własności.

Nie możemy sami przeprowadzić eksmisji, wywieźć rzeczy lokatora, a nawet wejść do mieszkania bez jego zgody. W takiej sytuacji grozi nam pozew ze strony najemcy za naruszenie miru domowego.

Jedyną, zgodną z prawem drogą postępowanie jest skierowanie do sądu wniosku o eksmisję. Do pozwu należy dołączyć wszelkie dokumenty, które potwierdzają, że lokator zajmuje mieszkanie bez odpowiedniej umowy, nie płaci czynszu, a wezwania do zapłaty zaległości nie przyniosły skutku, niszczy mienie i zakłóca spokój innym osobom.

Dopiero na podstawie prawomocnego wyroku sądu komornik może przeprowadzić eksmisję, jednak z pewnymi ograniczeniami. Eksmisja kobiet w ciąży, osób nieletnich, niepełnosprawnych i ubezwłasnowolnionych, emerytów i rencistów, czy bezrobotnych może odbyć się jedynie do lokalu socjalnego. Tego typu lokum musi zapewnić gmina, jednak ze względu na często występujące problemy z dostępnością lokali socjalnych oczekiwanie może trwać wiele miesięcy.

Jeśli sąd nakazuje eksmisję ze względu na zachowanie lokatora, który był uciążliwy wobec innych mieszkańców, niszczył mienie, stosował przemoc wobec innych członków rodziny, albo zajmował lokal bez tytułu prawnego, tpowyższe ograniczenia nie obowiązują.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *