Czy łatwo teraz znaleźć mieszkanie na wynajem?

0 60

Oferta mieszkań na wynajem jest coraz bogatsza, a zainteresowanie spada. Mimo że ceny wciąż są wysokie, to przestały rosnąć. Właścicielom mieszkań trudniej jest zaleźć nowego najemcę, przez co często są zmuszeni do zmniejszenia poziomu swoich oczekiwań.

Rynek najmu mieszkań w Polsce jest zmienny. W 2020 i 2021 roku byliśmy świadkami spadków kosztów najmu wywołanych covidem. Mniejsze zainteresowanie najmem sprawiło, że właściciele mieszkań byli zmuszeni obniżać ceny.

Wzrosty cen spowodowane sytuacją za wschodnią granicą

W 2022 roku byliśmy w całkowicie odmiennej sytuacji. Duża liczba uchodźców z Ukrainy sprawiła, że błyskawicznie wzrosło zainteresowanie najmem. Lokatorów bez problemu znajdowały różne nieruchomości, również te, które zazwyczaj cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Duży popyt przy topniejącej podaży sprawiły, że ceny poszybowały w górę, a ich poziom dodatkowo był podsycany wysoką inflacją.

Warunki zaczęli stawiać właściciele mieszkań, którzy bez trudu znajdowali najemców, mimo coraz wyższych cen. Negocjacje warunków przestały istnieć, dochodziło wręcz do licytacji, w których wygrywał najemca, który zaoferował najwyższy miesięczny czynsz.

Stabilizacja na rynku przy wysokich cenach

Obecnie mamy kolejną zmianę na rynku. Oferta najmu się odbudowuje. Wiele lokali wynajmowanych przez Ukraińców wraca na rynek. Pojawiają się też oferty nowych mieszkań, które w ostatnim czasie zostały kupione w celach inwestycyjnych.

Portal Nieruchomosci-online.pl podaje, że w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku w serwisie było o 22 proc. więcej ogłoszeń najmu niż w tym samym okresie 2023 roku. W tym samym okresie zainteresowanie najmem spadło o jedną czwartą.

Coraz łatwiej znaleźć mieszkanie na wynajem nawet w segmencie najpopularniejszych, czyli najmniejszych lokali, do których możemy zaliczyć kawalerki i mieszkania dwupokojowe o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

Ceny utrzymują się na wysokich poziomach, ale ich wzrosty wyhamowały. W niektórych lokalizacjach notowane są nawet spadki kosztów najmu. Właściciele nie mogą już stawiać warunków tak łatwo, jak w 2022 roku. Wracają też negocjacje cen, o których jeszcze w zeszłym roku nie było mowy.

Zróżnicowana sytuacja najemców

Sytuacja osób, które szukają mieszkania na wynajem, w dużej mierze zależy od wielkości miasta. W małych i średniej wielkości ośrodkach, gdzie zainteresowanie jest niewielkie, najemcy mogą liczyć na lepsze warunki cenowe i właścicieli bardziej skłonnych do negocjacji.

W dużych miastach, do których przyjeżdżamy za pracą, lub w ośrodkach akademickich zainteresowanie cały czas jest wysokie, a podaż nie zawsze wystarczająca. Właściciele mieszkań zazwyczaj doskonale znają sytuację na lokalnym rynku i wiedzą, że znajda lokatorów nawet przy wyższych cenach.

O elastyczności warunków cenowych będzie też decydować wielkość mieszkania. Duże i drogie lokale cieszą się zainteresowaniem ograniczonej grupy najemców, co działa na ich korzyść. Mieszkanie, które stoi puste, nie zarabia, więc jego właściciel chętniej obniży cenę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *