Parking lub garaż kluczowym kryterium przy wyborze mieszkania

0 56

Jak wynika z najnowszego raportu Otodom, niegdyś najbardziej pożądane udogodnienia – balkon, winda i klimatyzacja obecnie przegrywają z miejscem parkingowym. Okazuje się bowiem, że jak informuje portal, w porównaniu do 2023 r. liczba ofert z dostępnym miejscem parkingowym, zarówno w przypadku kupna jak i najmu, wzrosła w kwietniu o 60%. Dodatkowo w bieżącym roku popyt na garaże osiągnął najwyższy poziom w ostatnich dwóch latach.

Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, niemal automatycznie zyskuje się możliwość nabycia stanowiska garażowego. Jednak zupełnie inaczej wygląda to w przypadku osiedli z czasów PRL, gdzie parkowanie jest nie lada wyzwaniem. W związku z rosnącą podażą wzrasta też liczba ofert od prywatnych właścicieli, proponujących zarówno wynajem, jak i sprzedaż z miejscem do parkowania, garażem lub zewnętrznym stanowiskiem postojowym. W kwietniu bieżącego roku stanowiły one odpowiednio 59% i 47% ogółu ogłoszeń.

Jak mieszkanie to tylko z garażem  

Spośród siedmiu badanych miast, najwięcej ofert sprzedaży mieszkań z parkingiem lub garażem, stanowiących aż 75% ogółu dostępnych ogłoszeń, znajduje się w Katowicach. Według ekspertów powodem może być duży udział w rynku nowego budownictwa. Natomiast najwięcej mieszkań na wynajem z parkingami oferuje Trójmiasto – 59%. Tutaj głównym powodem może być dobrze rozwinięta turystyka, gdyż jak wskazują specjaliści, parking jest atrakcyjnym udogodnieniem dla urlopowiczów. Dla porównania, w stolicy oferty z miejscem parkingowym to 55% ogłoszeń, a w Krakowie 49%.

Dostępność parkingu ma także duże znaczenie przy wynajmie. Otóż w siedmiu największych miastach garaże posiada niemal połowa dostępnych lokali. Oczywiście miejsce parkingowe jest dużym udogodnieniem, ale przekłada się na wysokość czynszu. Jak wynika z raportu Otodom, metr kwadratowy lokalu wynajmowanego z parkingiem, będzie średnio kosztował o 2-3% więcej.

Podaż idzie w górę

Na cenę wynajmu miejsca postojowego wpływ mają lokalizacja i lokalna polityka parkingowa, jak dostępność publicznych stanowisk czy stref płatnego parkowania. W stolicy za wynajem trzeba już zapłacić nawet 600 zł miesięcznie. Natomiast wykup miejsca jest to już koszt rzędu 50 tys. zł choć ceny bywają też nawet 3 razy wyższe. W Warszawie najwięcej mieszkań z garażem mają w swojej ofercie dzielnice położone najdalej od centrum, jak Wesoła i Ursus.

Autorzy raportu zakładają, że w kolejnych miesiącach popyt na miejsca parkingowe będzie rósł. Głównym powodem ma być wzrost sprzedaży detalicznej samochodów. Zgodnie z danymi Otodom, w marcu było na polskich drogach o 20% więcej aut niż przed rokiem, a do tego co dziesiąty Polak deklaruje plany zakupu auta w ciągu najbliższego roku. Dlatego rośnie też podaż garaży. W kwietniu miało ich być o 5% więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *