Więcej nowych inwestycji w ramach najmu instytucjonalnego

0 41

W aż czterech nowych lokalizacjach PFR Nieruchomości zaplanował kolejne inwestycje w ramach najmu instytucjonalnego. Choć póki co PRS w Polsce to wciąż zaledwie 0,1% ogólnego udziału w zasobach mieszkaniowych i 1% całego rynku najmu, to już wkrótce może się to zmienić jeżeli w życie wejdzie REIT. Jak wynika z deklaracji, jeżeli będą ku temu sprzyjające warunki, to PFR Nieruchomości planuje przejęcie funkcję lidera tego nowego segmentu.

Jeszcze w tym roku ruszyć ma budowa blisko 1300 mieszkań w czterech lokalizacjach. We Wrocławiu na Psim Polu ma zostać rozpoczęty pierwszy etap osiedla, w skład którego wejdzie 414 lokali. Dodatkowo PFR Nieruchomości zaczyna prace na pierwszej z działek aportowanych przez PKP S.A. przy ulicy Białowieskiej. Planowane są ponadto budowy w Sochaczewie i Warszawie.

Więcej mieszkań m.in. we Wrocławiu i stolicy

Oferta spółki z grupy PFR to obecnie 6627 mieszkań w formie najmu instytucjonalnego w niemal 50 lokalizacjach w całym kraju. W tym roku oferta powiększyć ma się o kolejnych 1531 mieszkań na wynajem. Udostępnione ma zostać osiedle Nowa Kolejowa we Wrocławiu. Ponadto planowane jest przekazanie do najmu trzeciej inwestycji na terenie Katowic, osiedla przy ul. Korczaka z 523 mieszkaniami, co zdecydowanie jest największą inwestycją tego typu w Polsce (PRS). Nabór przyszłych najemców ma odbyć się już latem.

Ku końcowi zmierzają także prace w Poznaniu, gdzie jesienią zakończyć ma się budowa 318 lokali przy ul. Śniadeckich na tyłach Targów Poznańskich. Kolejną lokalizacją będzie Zgorzelec, gdzie wybudowane ma zostać osiedle z 221 mieszkaniami.

Rekordowe zainteresowanie

W poprzednich latach zainteresowanie oddawanymi inwestycjami było ogromne, gdzie na jedno mieszkanie przypadało nawet 10 chętnych. Dlatego też przy naborze obowiązują kryteria, i jest on prowadzony dwuetapowo. Na przykład osiedle Nowa Kolejowa we Wrocławiu, gdzie za pierwszy etap odpowiedzialny jest Urząd Miasta, który przyjmuje wnioski, które otrzymują punkty określone w uchwale Rady Miasta. Dodatkowe punkty przysługują m.in. osobom prowadzącym działalność gospodarczą we Wrocławiu od co najmniej dwóch lat, pracownikom miejskich instytucji kultury, policji, straży pożarnej i miejskiej, oraz reprezentantom zawodów medycznych, jak również rodzinom zastępczym i osobom z niepełnosprawnością.

W drugim etapie sprawdza się zdolność czynszową przyszłych najemców. Zainteresowani muszą wykazać możliwość opłacenia czynszu i rachunków oraz nie widnieć na liście Krajowego Rejestru Długów i mieć dobrą historię w BIG InfoMonitor.

Zdecydowanie kluczową jest jednak zdolność czynszowa. W przypadku, gdy liczba chętnych przewyższa liczbę dostępnych mieszkań, pierwszeństwo zyskują osoby posiadające zdolność czynszową z największą liczbą punktów zgromadzonych w pierwszym etapie.

Choć z informacji wynika, iż stawki czynszów są tylko nieco niższe niż rynkowe, to lokatorzy mogą liczyć na dopłaty. Ponieważ nabór prowadzony jest wspólnie z samorządem, osiedle objęte jest programem dopłat Mieszkanie na start. Według BGK limity w I kw. br. wynosiły 7 155 zł netto dla singla i 10 017 zł dla pary.

Według specjalistów szansą dla rozwoju rynku PRS w Polsce mogłoby być wprowadzenie REIT. Przede wszystkim zmniejszyłoby to skłonność do wykupywania przez osoby indywidualne mieszkań w celach inwestycyjnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *