Spadają stawki najmu – raport Expandera i Rentier.io

0 131

Z raportu przygotowanego przez Expandera i Rentier.io wynika, że w 14 spośród 17 analizowanych największych polskich miast w lutym 2024 roku koszty najmu uległy obniżeniu. Przeciętny spadek kosztów najmu wyniósł 1,93 procent. Biorąc pod uwagę, że ceny zakupu mieszkań wciąż rosną, spadek cen najmu powoduje, że inwestycja w mieszkanie na wynajem staje się mniej opłacalna.

Eksperci Expandera i Rentier.io nie tylko poddali analizie koszty najmu mieszkania, ale również porównali wysokość raty kredytu, który będzie można zaciągnąć w ramach programu „Mieszkanie na start” z kosztami, jakie ponieść trzeba, wynajmując mieszkanie. Okazuje się, że na 17 badanych miast, w 12 rata kredytu będzie prawdopodobnie niższa od czynszu najmu.

W ostatnim czasie na rynku najmu dominowały niewielkie wzrosty wysokości czynszów. W lutym 2024 roku nastąpiła jednak zmiana i stawki za wynajem mieszkania w większości analizowanych miast okazały się niższe niż w styczniu. Największy spadek odnotowano w Częstochowie – aż o 6,8 proc. Dalej jest Radom ze spadkiem o 6,2 proc. i Toruń, gdzie czynsze obniżyły się o 5,1 procent. Spośród 17 badanych miast jedynie w Katowicach, Łodzi i Sosnowcu odnotowano niewielkie wzrosty cen najmu. Z raportu wynika, że średnio czynsze najmu spadły w lutym 2024 w porównaniu ze styczniem o 1,93 procent i był to największy spadek, odkąd raporty są publikowane, czyli od marca 2019 roku.

Pomimo że lutowe spadki cen najmu są dość znaczne, nie można na razie stwierdzić, że trend spadkowy będzie się utrzymywał. Jesienią ubiegłego roku, we wrześniu i październiku, również widoczne były spadki stawek najmu, ale sytuacja ta trwała jedynie 2 miesiące. Niepewność na rynku najmu mieszkań powoduje również fakt, że ceny spadły, pomimo że liczba dostępnych ofert najmu nie zwiększyła się. W lutym bieżącego roku pojawiło się 31,3 tys. nowych ofert, a liczba wszystkich aktywnych ofert w analizowanych miastach wyniosła 63,7 tysięcy. Oznacza to, że w porównaniu ze styczniem 2024 mniej jest zarówno nowych ofert, jak i ogólna liczba dostępnych mieszkań do wynajęcia jest mniejsza.

Sytuacja może być niepokojąca zarówno dla właścicieli mieszkań na wynajem, jak i dla osób planujących zainwestować w mieszkanie do wynajęcia. Spadek wysokości czynszów przy jednoczesnym wzroście cen mieszkań oznacza mniejszą rentowność nowych inwestycji w mieszkania na wynajem. W styczniu rentowność inwestycji w mieszkanie kupione za gotówkę i wynajmowane przez pełne 12 miesięcy w roku wynosiła 4,98 proc., a już w lutym spadła do 4,75 proc. netto. Rentowność jest więc zbliżona do zysków z lokaty oprocentowanej na 5,87 procent.

Dla osób wynajmujących mieszkanie ważną informacją jest porównanie wysokości czynszu, który muszą płacić, z wysokością raty, która obowiązywałaby ich w przypadku skorzystania z programu „Mieszkanie na start”, który ma ruszyć w drugiej połowie roku. W większości badanych miast, tj. w 12 z 17, rata kredytu z rządową dopłatą byłaby niższa niż koszty najmu. Eksperci przyjęli do obliczeń obecnie znane założenia programu i wzięli pod uwagę średnie ceny mieszkań i średnie stawki najmu na przykładzie mieszkania o pow. 45 mkw., które kupuje para bez dzieci, nieposiadająca środków na wkład własny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *