Kraków i Sopot oczekują zmian w najmie krótkoterminowym

0 58

W odpowiedzi na uchwaloną przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski regulacji dotyczącej najmów krótkoterminowych, władze Krakowa i Sopotu zwracają się do ministra sportu i turystyki o pomoc w walce z tym problemem. W oficjalnym liście proszą o pilne powołanie zespołu, który zająłby się konsultacjami i przygotowaniem zmian ustawowych mających objąć lepszą kontrolą tego typu najemców.

Najem krótkoterminowy to powszechny proceder, często operujący na granicy prawa i stanowiący realną konkurencję dla obiektów hotelowych i hosteli, będący tym samym źródłem wysokich zarobków dla właścicieli tego typu nieruchomości. Jednocześnie jednostki samorządowe nie posiadają odpowiednich narzędzi do ich kontroli i koordynacji tego typu działalności.

Rosnąca popularność serwisów ułatwiających turystom dostęp do najmu krótkoterminowego spowodowała niemal lawinowy przypływ tego typu ofert. Teraz wraz z uchwaleniem w listopadzie 2023 r. przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski porozumienia w sprawie najmu krótkoterminowego w UE, władze samorządowe widzą szansę na walkę z tym często nielegalnym procederem. Samorządy i branża turystyczna domagają się zmian ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r. w zakresie usług hotelarskich, zwanych najmem krótkoterminowym. Parlamentarna Komisja Rynku Wewnętrznego ma głosować nad porozumieniem w styczniu br. Następnie tymczasowe porozumienie będzie musiało zostać oficjalnie przyjęte przez Radę UE i Parlament Europejski. Choć kraje UE będą miały 24 miesiące na wdrożenie nowego prawa, to już teraz Związek Miast Polskich zaproponował, aby Kraków i Sopot, które to szczególnie borykają się z problemem, uczestniczyły w pracach legislacyjnych.

Koniec z nielegalnym najmem krótkoterminowym

Nowa unijna regulacja wprowadza m.in. konieczność umieszczania przez właścicieli i firm oferujących najem krótkoterminowy specjalnych, unikatowych numerów nieruchomości, otrzymanych przy rejestracji obiektów. Nowe prawo będzie dotyczyło także platform internetowych, które to będą musiały zamieszczać numery rejestracyjne przy ofercie. Ponadto będą one zobowiązane do udostępniania samorządom informacji dotyczących gospodarzy obiektów, którzy obecnie często pozostają anonimowi. Urzędnicy zyskają również wgląd do statystyk wynajętych noclegów i liczby obsłużonych gości. Również platformy oferujące najem, będą zobligowane do losowej weryfikacji, czy gospodarze przestrzegają przepisów i czy podane numery rejestracyjne są prawidłowe.

Za niedopełnienie tych obowiązków platformom internetowym i gospodarzom grozić mają sankcje. Otóż samorządy zyskają prawo do zawieszania ofert niespełniających wymogów, ale także możliwość wycofywania ofert osób fizycznych oferujących noclegi, a nieposiadających działalności gospodarczej.

Proponowane przepisy mają mieć na względzie potrzeby krajowych rynków usług noclegowych i w związku z tym popularne platformy będą zobowiązane do przestrzegania prawa krajowego.

Nie wiadomo kiedy nowe przepisy ostatecznie wejdą w życie, ale zapewne będzie to perspektywa raczej kilku miesięcy niż lat. Tym samym gospodarze obiektów na wynajem krótkoterminowy muszą przygotować się na regulacje ograniczające ich autonomię i być może dochody z działalności.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *