Dzięki danym podatkowym wiemy, jakie przychody przyniosły najem prywatny i dzierżawa w 2022 roku. Zebrane informacje wskazują na to, że w naszym kraju zarabia w ten sposób około milion podatników. Co ciekawe segment rynku nieruchomości, jakim jest najem, jest w tej chwili najmniej znany analitykom. Trudno ocenić wielkość szarej strefy, czyli liczby wynajmowanych mieszkań, które nie są zgłaszane i rozliczane w US. Do tej pory brakowało twardych danych o najmie, do jakich od lat mamy dostęp przy sprzedaży i kupnie mieszkań. Właśnie dlatego raport Ministerstwa Finansów na temat opodatkowania najmu w 2022 roku jest bardzo ważny.
Cenne dane i ich ograniczenia
Analiza sporządzona przez MF ma swoje ograniczenia wynikające z systemu podatkowego. To właśnie rozliczenia roczne były źródłem cennych informacji o skali dochodów z najmu prywatnego w naszym kraju. Przez to nie da się podać statystyk dotyczących najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnicy składający pit podają w oświadczeniu łączną kwotę przychodu, przez co nie wiadomo, ile z tego stanowił zarobek rentierski.
Prócz tego aktualnie nie wiemy, ilu podatników, wykazujących przychody spoza firmowego najmu, czerpie zyski z mieszkań. Informacje zebrane w analizie obejmują tylko łączne przychody z najmu bez względu na rodzaj i przeznaczenie nieruchomości. Oczywistym problemem w oszacowaniu realnych dochodów jest też wspomniana już szara strefa.
Z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2023” dowiadujemy się, że w bieżącym roku co dziesiąty żak zawarł z najemcą tylko umowę ustną. A przecież spisane porozumienie nie gwarantuje jeszcze, że właściciel lokalu rozliczy się z urzędem.
Najem w analizie Ministerstwa Finansów
Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie w 2022 przychody z najmu i dzierżawy opodatkowane w ramach ryczałtu wykazały 883 000 podatników w łącznej kwocie 23,352 mld złotych. Jest to wyraźnie więcej niż rok wcześniej, gdy takich podatników było 809 000, a ich dochód zamknął się w kwocie 18,338 mld złotych. Przy zastosowaniu skali podatkowej rozliczyło się 124 000 podatników, wykazując dochód w łącznej kwocie 3,605 mld złotych. W 2023 w tej grupie było 120 000 podatników z przychodami na poziomie 3,007 mld złotych.
Z tych danych wynika, że najem prywatny i dzierżawa przyniosły w 2022 co najmniej 26,957 mld złotych przychodu. Rok wcześniej było to 21,345 mld złotych. Różnice te wynikają głównie z dużych wzrostów stawek najmu, jakie obserwowaliśmy w 2022 roku. Inwestycja w mieszkanie do wynajęcia stała się w tym czasie bardzo opłacalna, a rzesza rentierów prywatnych powiększyła się.
Dodaj komentarz