Warszawa i Wrocław wśród europejskich miast z najwyższymi cenami najmu
— 18 grudnia 2023
54
Raport Deloitte pokazuje stawki najmu w dużych polskich miastach na tle europejskim. W rankingu stworzonym na podstawie zebranych danych Warszawa i Wrocław znalazły się w grupie trzydziestu miast Europy z najwyższymi średnimi cenami najmu. Wynajęcie samodzielnego mieszkania w Warszawie potrafi być nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż w innych stolicach.
Najem w Warszawie na tle rynku europejskiego
Zgodnie z raportem Property Index 2023 opracowanym przez Deloitte na warszawskim rynku najmu za mieszkanie trzeba zapłacić średnio 15,2 euro za metr kwadratowy. Według aktualnego kursu to około 66 złotych za metr. Te wartości sprawiły, że stolica Polski zajęła 21 miejsce wśród najdroższych metropolii Europy. Najemcy płacą mniej za mieszkanie między innymi w Wiedniu, Rzymie czy Brukseli.
Oczywiście istnieje też sporo miejsc w Europie, gdzie najemcy muszą zapłacić za mieszkanie jeszcze więcej. Najdrożej jest w Dublinie, średnie stawki sięgają tam 32,8 euro za metr kwadratowy. Nieco taniej jest w Paryżu i Oslo, odpowiednio średnio 28,5 i 28 euro za metr.
Podwyżki w Polsce według Deloitte
Dane zebrane w raporcie pokazują, że ceny najmu w Warszawie wzrosły tylko o 0,7%. Większe korekty stawek w górę zarejestrowano jednak w innych polskich miastach. W tym roku wśród 30 najdroższych metropolii znalazł się też Wrocław ze stawką sięgającą średnio 13,2 euro za metr kwadratowy. Według aktualnego kursu to nieco ponad 57 złotych za metr.
W zestawieniu znalazł się też Gdańsk, który zajął 32 miejsce. Średnie ceny najmu w tym miejscu to 54,8 złotych za metr kwadratowy. Kraków uznawany za miasto z najszybciej rosnącymi cenami nieruchomości w rankingu dotyczącym stawek najmu zajął 34 miejsce. Za metr kwadratowy samodzielnego mieszkania lokator musi tam zapłacić około 53 złotych.
Dalsze miejsca zajęły Łódź, Poznań i Katowice. Przypadło im odpowiednio 37,43 i 53 miejsce. Analiza pokazała też, że w ujęciu rocznym stawki wzrosły w dużych polskich miastach o 30 do nawet 50%. Ostatni kwartał 2023 roku odznaczał się na szczęście malejącym tempem wzrostów w tym segmencie ze względu na mniejszy popyt i rosnącą ofertę lokali. Czy jednak trend ten się wzmocni, pokażą kolejne miesiące.
Dodaj komentarz