I kwartał 2023 r. na rynku najmu – raport Expandera i Rentier.io

0 62

W ostatnich latach rynek najmu mieszkań w Polsce był polem dynamicznych zmian. Były one związane zarówno z rosnącym popytem na tego rodzaju usługi, jak i globalnymi trendami gospodarczymi. W pierwszym kwartale 2023 roku można zaobserwować pewne przesilenie w branży. W tym artykule przyjrzymy się wnioskom z raportu Expandera i Rentier.io, który dotyczy sytuacji na rynku najmu w pierwszym kwartale 2023 roku. Z zebranych danych wynika, że właściciele lokali nie kontrolują już rynku w takim stopniu, jak jeszcze choćby rok temu. Ofert najmu zaczyna przybywać, a to wpływa na stawki. 

Gwałtowny wzrost cen wynajmu w 2022 roku

Z początkiem 2022 roku odnotowano gwałtowny wzrost stawek wynajmu mieszkań. W maju 2022 roku raport Expandera i Rentier.io wykazał, że w ciągu zaledwie 3 miesięcy średnie ceny wzrosły o 15%, a w porównaniu z poziomem sprzed roku aż o 24%. Szczególnie widoczne było to we Wrocławiu, gdzie za wynajem mieszkania trzeba było zapłacić znacznie więcej niż w innych miastach. Przesilenie na rynku najmu w pierwszym kwartale 2023 roku może być po części wynikiem tego gwałtownego wzrostu cen.

Sytuacja na rynku najmu — I kwartał 2023 r.

Raport Expandera i Rentier.io z marca 2023 roku pokazuje, że rynek najmu w Polsce wchodzi w fazę zmiany trendu. W badanych miastach opublikowano aż 19 tys. nowych, unikalnych ogłoszeń o wynajmie mieszkań. Po wcześniejszym okresie gwałtownego wzrostu cen wynajmu i braku ofert, widać pewne oznaki stabilizacji.

Spadające ceny wynajmu pod koniec 2022 roku

W listopadzie 2022 roku stawki najmu zaczęły nieco spadać. Z omawianego raportu wynika, że w październiku stawki najmu spadły w 9 z 16 badanych miast, a w 2 z 16 ceny się nie zmieniły. Tylko w 5 z 16 miast objętych raportem odnotowano dalsze wzrosty cen mieszkań na rynku najmu. Ten trend może wskazywać, że rynek zaczął się dostosowywać do rosnącej liczby ofert oraz spadającego popytu na wynajem lokali po wcześniejszym gwałtownym wzroście cen.

Czynniki wpływające na przesilenie na rynku najmu

Aktualne zmiany na rynku najmu mogą wynikać z różnych powodów. Po pierwsze, coraz większa liczba inwestorów zdecydowała się na kupno nieruchomości na wynajem, co doprowadziło do zwiększenia liczby ofert na rynku. Po drugie, sytuacja gospodarcza w Polsce oraz na świecie również wpływa na rynek najmu — zmiany w stawkach procentowych, inflacja czy siła nabywcza obywateli mogą wpłynąć na popyt i podaż w tym segmencie. Po trzecie sytuacja imigrantów zza wschodniej granicy, którzy mocno wspierali popyt na rynku najmu, ustabilizowała się.

W perspektywie kolejnych miesięcy należy obserwować, jak przesilenie na rynku najmu będzie się rozwijać. Czy spadek cen wynajmu utrzyma się, czy wróci do trendu wzrostowego? Wpływ na to mogą mieć czynniki, zarówno gospodarcze, jak i społeczne. Pod koniec wakacji na rynek najmu wkroczą studenci, którzy z pewnością będą mieli wpływ na popyt w omawianym segmencie. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *