Jak zweryfikować wiarygodność najemców?
— 5 sierpnia 2014
2580
Posiadanie i wynajmowanie mieszkania może być dodatkowym, a nawet głównym zajęciem zarobkowym właściciela nieruchomości. Aby jednak czerpać z wynajmu jak najwięcej korzyści przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka związanego z niewypłacalnością najemcy, należy przed zawarciem umowy dołożyć wszelkich starań, aby upewnić się, czy problemy takie nie nastąpią.
Jak więc zweryfikować najemcę, aby nie narażać się na dodatkowe koszty, w przypadku gdy nie będzie się on wywiązywał z umowy?
- Przede wszystkim jeśli najemca jest osobą fizyczną, weryfikacja jego sytuacji materialnej i prawnej będzie mocno ograniczona, ze względu na powszechną ochronę danych osobowych. Może się jednak zdarzyć, że osoba taka prowadzi działalność gospodarczą, a wtedy na podstawie jej imienia i nazwiska, czy numeru NIP możemy zaczerpnąć informacje o tej działalności z bezpłatnego, dostępnego w internecie serwisu Centralnej Ewidencji o Działalności i Informacji Gospodarczej. Znając dane firmy najemcy, można poszukać w internecie informacji i opinii o niej. Ponieważ prowadząc działalność gospodarczą osoby fizyczne odpowiadają za zobowiązania firmy majątkiem osobistym, znalezienie negatywnych opinii i komentarzy, dotyczących niewypłacalności przedsiębiorcy czy problemów z wykonywaniem usług, można interpretować jako brak płynności finansowej, co może skutkować w przyszłości także problemami z terminowym opłacaniem czynszu za wynajem mieszkania.
- Coraz częściej wynajmujący żądają od przyszłych lokatorów także referencji od osób, u których ci poprzednio wynajmowali mieszkanie. Jeśli potencjalny najemca uchyla się od dostarczenia takiego pisma, może to oznaczać, że współpraca z poprzednim wynajmującym nie układała się pomyślnie. Metoda ta nie zadziała jeśli najemca szuka swojego pierwszego mieszkania, i wcześniej żadnego nie wynajmował, a przynajmniej tak twierdzi. Z tego powodu warto przy pierwszej rozmowie przeprowadzić mały wywiad i przed zażądaniem referencji spytać gdzie obecnie dana osoba mieszka i czy również wynajmuje mieszkanie. Po ich otrzymaniu warto dodatkowo skontaktować się z poprzednim wynajmującym i osobiście porozmawiać o osobie, której chcemy wynająć własną nieruchomość.
- Wiarygodność najemcy może też zostać wystawiona na próbę, jeśli wynajmujący zażąda podpisania umowy najmu okazjonalnego, która ma formę aktu notarialnego, w której najemca musi wskazać adres, pod który ewentualnie będzie mógł niezwłocznie się przeprowadzić w razie rozwiązania umowy najmu, a która wreszcie znacznie przyspiesza pozbycie się nieuczciwego lokatora zgodnie z prawem. Osoba, mająca uczciwe zamiary powinna zgodzić się na taką formę, ponieważ nie obawia się konsekwencji, których nie poniesie, jeśli będzie wywiązywała się z umowy.
- Zdarza się, że wynajmujący, szczególnie jeśli obsługą mieszkania zajmuje się profesjonalny pośrednik, wymagają od najemcy także wypełnienia ankiety z danymi osobowymi czy wskazania wysokości dochodów poprzez np. dostarczenie dokumentu poświadczającego wysokość pensji za ostatnie trzy miesiące. Niechęć najemcy do udzielenia takich informacji powinna wzbudzić w najemcy czujność, ponieważ może okazać się, że deklarowana przez niego płynność finansowa jest daleka od prawdy.
- Jednak najważniejszym narzędziem weryfikacyjnym jest rozmowa z potencjalnym najemcą. Czasami na pierwszy rzut oka widać zespół cech, którego nie będziemy tolerować u osoby, której chcemy wynająć mieszkanie, np. jeśli okaże się, że jest palaczem. Ponadto warto już na etapie rozmowy telefonicznej wpleść w nią z pozoru nieznaczące pytania. Poza wskazanym wcześniej miejscem obecnego zamieszkania, warto spytać taką osobę od jak dawna w tym miejscu mieszka i co jest przyczyną jej wyprowadzki. Jeśli w odpowiedzi, nawet humorystycznym tonem usłyszymy, że sąsiadom przeszkadzały imprezy, albo właściciel naliczał za duże odsetki za nawet małe spóźnienie w opłatach, zobrazuje to, z jakimi problemami możemy zmagać się wynajmując mieszkanie tej właśnie osobie.
Dodaj komentarz