Jak wynika z danych portalu Nieruchomosci-online.pl, systematyczne podwyżki stawek czynszu, zapoczątkowane w momencie wybuchu wojny w Ukrainie, w wielu miastach wojewódzkich w końcu zaczęły się stabilizować, natomiast w innych nie były już tak dotkliwe. Prognozy dla potencjalnych lokatorów wyglądają optymistycznie, gdyż szala wyraźnie zaczyna przechylać się w stronę cenowych spadków.
Lepsze czasy dla lokatorów
Choć zmiany stawek czynszów zaczęto obserwować już od jesieni ubiegłego roku, raport na temat rynku najmu w I kwartale 2023 r. wskazuje, że dopiero teraz widać ewidentny przełom. Porównując I kw. tego roku z ostatnim roku ubiegłego, widać, że średnia stawka za wynajem kawalerki zmalała w aż 10 miastach wojewódzkich. Najbardziej spektakularne, bo aż ponad 10%, obniżki odnotowano w Łodzi, Rzeszowie i Katowicach, co realnie przełożyło się na ok. 200 zł spadki czynszów w tych miastach. Natomiast obecnie od 2-6% mniej zapłacą lokatorzy w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Toruniu i Poznaniu.
Biorąc pod uwagę mieszkania 1-pokojowe, nieznaczne 2-5% podwyżki kwartał do kwartału zaobserwowano w Szczecinie, Opolu, Olsztynie, Kielcach, Bydgoszczy i Białymstoku. Gdańsk natomiast był jedynym miastem, w którym średnia stawka za wynajem kawalerki praktycznie nie uległa zmianie.
Obserwując sytuację w segmencie mieszkań 2-pokojowych, podobnie jak w przypadku kawalerek, aż w 10 na 18 badanych miastach wojewódzkich zanotowano spadek stawek od 2-7%, a były to: Zielona Góra, Wrocław, Szczecin, Poznań, Olsztyn, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Gdańsk i Bydgoszcz.
Średni czynsz wzrósł tylko w dwóch miastach, Opolu o 8% i Rzeszowie o 1,1%. Natomiast stabilizację stawek zaobserwowano w Warszawie, Toruniu, Krakowie, Kielcach, Katowicach i Białymstoku. Należy dodać, że pomimo iż obniżki czynszów są coraz częstsze, to wciąż koszt wynajęcia mieszkania w wielu miastach wciąż jest rekordowo wysoki. Skala wzrostów w niektórych lokalizacjach wyniosła nawet od 30 do 40%, porównując aktualne ceny z tymi z I kw. 2022 r. czyli od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.
Popyt wciąż na wysokim poziomie
Liczba zapytań związanych z ogłoszeniami najmu mieszkań na Nieruchomosci-online.pl w I kw. tego roku wzrosła nieznacznie (4%) w porównaniu z ostatnim kw. 2022 r. Zdecydowanie widać, iż segment najmu nie jest już tak rozgrzany jak to miało miejsce w II i III kw. 2022 r., kiedy to zainteresowanych było o ok. 40% więcej niż obecnie. Tak duży popyt było oczywiście wywołany najpierw napływem uchodźców z Ukrainy zaraz po wybuchu wojny, a później przez rodaków borykających się z ograniczeniami kredytowymi, co zmusiło ich do odroczenia w czasie planów kupna własnego mieszkania.
W raporcie zamieszczonym na Nieruchomosci-online.pl zauważono jednak, iż pomimo spadku popytu w ciągu ostatniego roku popularność najmu utrzymuje się na poziomie wyższym niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Wynika to z danych, gdzie wyraźnie widać, że porównując zainteresowanie ofertami najmu na portalu w I kw. 2023 r. z analogicznym okresem w roku 2021 było ono wyższe o aż 33%.
Dodaj komentarz