Sytuacja mieszkaniowa Polaków wg danych PIE

0 35

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego poinformowali ostatnio, że Polska ma jeden z największych w Europie i zdecydowanie wyższy niż średnia unijna odsetek własności mieszkań. Sytuację mieszkaniową w Polsce wyróżnia również duży udział mieszkań wybudowanych do lat 90. oraz wysoki odsetek ludzi młodych mieszkających z rodzicami. Według analityków takie wiadomości nie powinny jednak nas zadowalać. Dlaczego?

Większość mieszkań wybudowana jeszcze przed końcem XX wieku

Według ekspertów PIE aż 82% społeczeństwa polskiego w kategorii dochodowej poniżej 60% mediany może pochwalić się własnym mieszkaniem. Odsetek ten jest wyższy aż o 30% od średniej w Unii Europejskiej. Większość mieszkań i domów będących w posiadaniu Polaków została jednak wybudowana podczas zmian ustrojowych w latach 90. XX wieku. Nie są to więc zadowalające wiadomości właśnie ze względu na wiek, a czasem i stan techniczny tych nieruchomości.

Co więcej, w stosunku do roku ubiegłego wyraźnie spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. Mierząc powierzchnią mieszkań liczba ta spadła aż o 18%, co miało związek z wysokimi stopami procentowymi, które znacznie ograniczyły możliwości inwestycyjne Polaków.

Według analityków PIE ograniczona dostępność mieszkań jest jedną z głównych przyczyn tego, iż niemal połowa Polaków w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Na terenie całej UE jedynie na Malcie, w Słowacji i Bułgarii statystyki te wyglądają jeszcze gorzej. Z kolei Holandia, Szwecja i Finlandia to kraje charakteryzujące się co najmniej dwukrotnie niższym odsetkiem osób mieszkających z rodzicami.

Fakt jest też taki, że Polacy wciąż rzadziej zaciągają kredyty. Stosunek kredytów i zobowiązań do dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych w roku 2021 osiągnął u nas niemal 56% i warto podkreślić, że wynik ten był jednym z najniższych w Unii Europejskiej, a średnia dla strefy euro przekroczyła natomiast 95%. Relacja kredytów hipotecznych do dochodów rozporządzalnych w Polsce kształtowała się na poziomie 33%, podczas gdy średnia w UE wyniosła 74%.

Występuje niedobór podaży na polskim rynku

Według ekspertów PIE zarówno wysoki odsetek mieszkań wybudowanych do lat 90. XX wieku, jak i znacząca ilość młodych osób mieszkających z rodzicami wskazuje na niedobór podaży na rynku nieruchomości. Dostępność mieszkań w Polsce została bowiem ograniczona przez chwiejną sytuację gospodarczą, wysokie stopy procentowe i zaostrzone kryteria polityki kredytowej przekładające się na ograniczoną zdolność młodych Polaków do finansowania zakupu nieruchomości. Popyt na kredyty uległ w związku z tym znacznemu obniżeniu. Dla potwierdzenia warto wskazać, że w grudniu 2022 roku ilość zapytań o kredyty hipoteczne spadła o 60,7%.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *