Mir domowy to prawo do niezakłóconego korzystania z lokalu, mieszkania lub domu. Jego naruszenie przepisy definiują jako wdarcie się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu. Zgodnie z Kodeksem karnym za naruszenie miru domowego grozi nawet rok więzienia.
Mir domowy, czyli prawo do niezakłóconego korzystania z mieszkania gwarantuje prawo do zachowania prywatności i spokoju. Co ważne, nie dotyczy jedynie właścicieli nieruchomości, ale także każdej osoby, która ma prawo nią dysponować, np. najemcy.
Na czym polega naruszenie miru domowego?
Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego naruszenie miru domowego jest przestępstwem. Karze podlega wdarcie się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia lub ogrodzonego terenu. Naruszeniem miru w myśl przepisów jest również nieopuszczenie takiego miejsca przez osobę nieuprawnioną. Za naruszenie miru osoba, która dokonała takiego czynu, może podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Każde przedostanie się do mieszkania, ale również garażu, innego lokalu, czy nawet na ogrodzoną działkę budowlaną przy braku zgody osoby, która ma prawo dysponować daną nieruchomością, jest zakłócaniem spokoju zamieszkiwania. Nie ma znaczenia, czy wtargnięcia dokonano z użyciem siły, czy bez.
Nie ma naruszenia miru domowego w przypadku przebywania na terenie niegrodzonym, będącym czyjąś własnością. Nie oznacza to, że możemy bezkarnie przebywać na czyimś terenie wbrew woli właściciela. W takim przypadku popełniamy wykroczenie, które na mocy innych przepisów, może podlegać karze grzywny.
Kto może być sprawcą naruszenia miru domowego?
Mir może naruszyć każda osoba, która w danym momencie nie ma prawa do dysponowania lokalem. Oznacza to, że naruszenia może dokonać także właściciel nieruchomości, która jest przez niego wynajmowana. Na czas trwania najmu, to najemcy przysługuje prawo chroniące jego mir domowy. Właściciel nie może wejść do wynajmowanego lokalu bez wiedzy i zgody lokatora.
Naruszenia miru domowego może również dokonać członek rodziny osoby, której przysługuje prawna ochrona spokoju zamieszkiwania.
Nie dopuszcza się jednak naruszenia miru osoba, która działa na mocy prawa, czyli np. policjant w czasie interwencji lub komornik wykonujący czynności służbowe.
Jak i gdzie zgłosić naruszenie miru domowego?
Naruszenie miru domowego jest przestępstwem ściganym z urzędu (na wniosek lub z oskarżenia prywatnego). Osoba, której spokój zamieszkiwania został naruszony, musi zgłosić sprawę na policję. Składając zawiadomienie, konieczne jest również złożenie wniosku o ściganie sprawcy. Policja jest zobowiązana do wszczęcia postępowania na pisemny wniosek osoby uprawnionej. Po ustaleniu podejrzanego do sądu rejonowego zostaje skierowany akt oskarżenia. Sąd skazuje sprawcę, który dopuścił się na ruszenia miru domowego na podstawie Kodeksu karnego.
Osoba poszkodowana może dodatkowo wytoczyć sprawcy postępowanie z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych. W takim wypadku można domagać się zadośćuczynienia w formie pieniężnej.
Dodaj komentarz