Nie będzie ustawy o REIT-ach

0 72

Zapowiedzi polskiego rządu na temat stworzenia ustawy dotyczącej REIT (z angielskiego Real Estate Investment Trust) nie dojdą do skutku. Jak potwierdziło Ministerstwo Finansów, prace nad zapowiadanym projektem obecnie zostały wstrzymane mimo żetrwały od dobrych kilku lat. Jak się dowiedzieliśmy, w najbliższym czasie nie ma się to zmienić.

REIT-y ważnym narzędziem na rynku

REIT-y to specjalne fundusze zachęcające duże fundusze inwestycyjne do zakupu mieszkań przeznaczonych na wynajem. REIT-y pozwalają inwestować w wiele rodzajów nieruchomości. Do najczęstszych transakcji dochodzi w przypadku budynków mieszkalnych, hal magazynowych, czy centrów handlowych. Dziś taka forma wsparcia inwestorów jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. W Polsce też miała taka być, jednak okazuje się, że plany partii rządzącej nieco się zmieniły.

Koniec prac nad projektem

Prace nad wdrożeniem REIT-ów w naszym kraju zainicjował kilka lat temu ówczesny minister rozwoju Jarosław Gowin. Z początku hucznie zapowiadaną ustawę przejął po jego odejściu resort finansów. Po kilku latach podjęto decyzję o wstrzymaniu prac związanych z REIT. Zakończono też współpracę z wszystkimi specjalistami, którzy byli odpowiedzialni za stworzenie odpowiednich przepisów prawnych. Do tego, co udało się już przygotować, ministerstwo nie miało żadnych zastrzeżeń. Wręcz bardzo chwaliło przygotowane dokumenty jako rzetelne, przejrzyste i merytoryczne w ujęciu legislacyjnym.

Decyzja zapadła mimo różnych opinii

Decyzję o nieplanowaniu kontynuowania prac potwierdził departament podatków dochodowych Ministerstwa Finansów. Ponadto do jesiennych wyborów parlamentarnych na pewno nie zostaną wznowione. Głównym powodem takiej, a nie innej decyzji mają być kontrowersje wokół wsparcia funduszy zagranicznych, które później gromadziłyby majątek na wynajmie mieszkań w Polsce. Ministerstwo Finansów doszło do wniosku, że mieszkania są bardzo ważnym politycznie tematem. Wprowadzenie REIT-ów z pewnością nie pomogłoby w nadchodzących wyborach, kiedy wiele polskich rodzin nie stać choćby na najem, nie mówiąc o zakupie własnego mieszkania. Eksperci nie są zgodni co do decyzji ministerstwa, jednak przeważają opinie, że to błąd, a przegłosowanie ustawy dotyczącej REIT ożywiłoby rynek mieszkaniowy w kraju nad Wisłą. Tak więc niektóre argumenty są zgoła odmienne od tych, które usłyszeć mogliśmy bezpośrednio od rządzących.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *