Jednym z ważniejszych postanowień umowy najmu jest określenie wysokości comiesięcznego czynszu, jaki najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu. Przy najmie krótkotrwałym najczęściej jego wysokość nie ulega zmianie, ale już przy umowach zawieranych na czas kilku lat lub na czas nieograniczony zmiana wysokości czynszu jest rzeczą naturalną spowodowaną dynamiką rynku i gospodarki.
Jednak właściciel nieruchomości nie ma dowolności w ustalaniu wysokości podwyżki, a jej zastosowanie musi mieć uzasadnienie. Przepisy prawne określają górną granicę, o którą czynsz może zostać podwyższony, co ma na celu ochronę interesów najemcy, ale także utrzymanie rynku nieruchomości w ryzach, a przy tym niewprowadzanie drastycznych zmian mogących tym rynkiem zachwiać.
Z powyższych powodów podwyższenie czynszu najmu przez właściciela nieruchomości dopuszczalne jest w wysokości nieprzekraczającej 3% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego w skali roku. Wartością odtworzeniową jest natomiast średni koszt budowy jednego m2 mieszkania, ustalany dwa razy w roku przez wojewodów, dla obszarów im podległych, dlatego jest ona różna między różnymi miastami.
Aby dokonać podniesienia wysokości czynszu właściciel nieruchomości, na żądnie lokatora, zobowiązany jest do przedstawienia na piśmie powodów podwyżki i jej kalkulacji, w terminie 14 dni od otrzymania żądania. Dopełnienie tego obowiązku obarczone jest rygorem nieważności podwyżki, czyli jeśli właściciel nie przedstawi wyjaśnienia, lub dokona tego po określonym terminie, podwyżka nie może zostać wprowadzona.
Ustawa o ochronie praw lokatorów precyzuje, w jakich sytuacjach można uznać podwyżkę za uzasadnioną. Ogólnie zasady te wyrażają założenie, że podwyżkę czynszu z tytułu najmu można uznać za uzasadnioną jeśli właściciel nieruchomości bez jej wprowadzenia nie będzie uzyskiwał przychodu zapewniającego pokrycie wydatków na utrzymanie mieszkania, jak również zapewniających zwrot kapitału i zysk.
Ponadto podwyżka czynszu dotycząca mieszkania na wynajem musi zostać poprzedzona wypowiedzeniem przez wynajmującego czynszu w dotychczasowej wysokości, co pod rygorem nieważności powinno mieć formę pisemną. Najemca ma odtąd dwa miesiące aby zdecydować, czy zobowiązuje się płacić podwyższony czynsz czy chce rozwiązać umowę najmu. W drugim przypadku lokator może odmówić na piśmie przyjęcia proponowanej przez wynajmującego podwyżki, co skutkuje rozwiązaniem umowy najmu wraz z upływem dwumiesięcznego terminu.
Inną możliwością jest zakwestionowanie zmian poprzez wniesienie do sądu pozwu o udowodnienie zasadności podwyżki. Wtedy na właściciela mieszkania spada obowiązek udowodnienia, że podwyżka w proponowanej przez niego wysokości jest podyktowana ważnymi powodami. W trakcie postępowania sądowego najemca zobowiązany jest do uiszczania czynszu w dotychczasowej wysokości. Jeśli jednak sąd uzna, iż proponowana przez właściciela mieszkania podwyżka jest zasadna, najemca będzie musiał wyrównać różnicę w wysokościach czynszu przypadającą za okres prowadzenia procesu.
Wynajmujący nie może dokonywać podwyżek czynszu, lub podwyżek innych opłat z tytułu najmu lokalu mieszkalnego częściej niż co pół roku, a termin ten liczony jest od dnia, w którym poprzednia podwyżka zaczęła obowiązywać.
1 Komentarz
wynajmuje 2 bedroom flat od 2 lat. po pol roku zostala nam przedluzona umowa oraz podniesiony czynsz o 25f. Bylo to w czerwcu.w sierpniu przyjechala mona corka i zamieszkala ze mna. landlady z tego tytulu podniosla mi czynsz o 100 f co miesiac.dzis zadzwonili z agencji ze przedluzaja nam kontrakt o kolejny rok.Agencja nie miala pojecia o tym ze moja corka mieszka ze mna(chociaz osobiscie bylam ja zarejestrowac i skladala potrzebne dokumenty) oraz nie miala pojecia o 100 f wiecej ktore placilismy naszej landlady? czy jest to zgodne z prawem?? czy landlady mogla podniesc czynsz 2 razy w przeciagu3 miesiecy ze wzgledu na dodatkowa osobe?? beata.prazuch@op.pl prosze o pomoc.zaznaczam ze place 900 f za 2 bedroom w bloku..a 100 wiecej place od roku