Najem okazjonalny – najemcy próbują omijać przepisy

0 80

Umowę najmu okazjonalnego stosuje się po to, aby maksymalnie zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania. Oznacza to, że najemcy nie przysługują te same uprawnienia, co przy standardowej umowie najmu. Jednak coraz częściej zdarza się, że nieuczciwi lokatorzy chcą omijać przepisy, aby wynajmujący nie mogli ich łatwo eksmitować z mieszkania.

Aktualna sytuacja na rynku najmu działa na korzyść właścicieli mieszkań. Napływ obywateli Ukrainy, powrót do pracy i nauki stacjonarnej, a także drogie i trudno dostępne kredyty hipoteczne na zakup własnego lokum sprawiają, że znalezienie atrakcyjnego mieszkania na wynajem graniczy z cudem.

Czynsze są wysokie, a właściciele mieszkań i tak mogą przebierać w potencjalnych najemcach. Dlatego często stawiają im ultimatum i nakłaniają do podpisania umowy najmu okazjonalnego, który jest korzystniejszy dla wynajmujących. Głównie chodzi o możliwość szybkiej eksmisji lokatora, ale też swobodę w podnoszeniu czynszu.

Okazjonalny lokator musi posiadać zastępcze mieszkanie

Niezbędnym elementem umowy najmu okazjonalnego jest notarialne oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji. Musi ono zawierać informację o lokum zastępczym, do którego wynajmujący awaryjnie może się przeprowadzić, a także oświadczenie osoby, która ma tytuł prawny do nieruchomości, gdzie wyrazi na to zgodę.

Przez to lokator nie ma prawa do lokalu tymczasowego, więc właściciel mieszkania może szybciej i skuteczniej go eksmitować.

Najemcy wykorzystają kruczki prawne

Niestety nie zawsze najemcy są uczciwi i zdarza się, że przedstawiają fikcyjne oświadczenia o posiadaniu lokalu zastępczego albo nagle informują wynajmującego, że jednak nie mają gdzie się wyprowadzić.

Aby utrudnić właścicielowi eksmisję, najemca może złożyć zażalenie na postanowienie sądu o nadaniu klauzuli wykonalności dla złożonego przez niego oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Jeżeli sąd się do tego przychyli, to właściciel mieszkania musi złożyć wniosek o eksmisję – ten sam, który obowiązuje przy standardowej umowie najmu.

Brak posiadania zastępczego lokum budzi wątpliwości, zarówno sądów, jak i komorników, co do okazjonalnego charakteru najmu. Przez to instytucje te mogą wstrzymać eksmisję na czas znalezienia pomieszczenia tymczasowego.

W praktyce takie procedury trwają, a właściciel mieszkania mimo tego, że zawarł umowę najmu okazjonalnego, to nie może z łatwością eksmitować lokatora.

Warto wiedzieć, że podobne problemy spotykają nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorców. Co prawda, umowę najmu okazjonalnego mogą zawrzeć tylko osoby fizyczne, ale na podobnych zasadach działa najem instytucjonalny, dedykowany firmom.

W teorii lokator będący stroną umowy najmu instytucjonalnego nie musi w ogóle posiadać zastępczego lokum, aby była możliwość eksmisji. W praktyce jednak nie jest to takie proste, a najemcy po skorzystaniu z porady prawnej mają możliwość skutecznego opóźnienia eksmisji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *