Czy można wynająć mieszkanie osobie niepełnoletniej?

0 1938

Mieszkania do wynajęcia najczęściej poszukują studenci, którzy nie chcą mieszkać w akademiku lub osoby pracujące, które już skończyły studia. Zdarza się jednak, że uczniowie szkół ponadpodstawowych, wybierają szkołę poza swoim rodzinnym miastem i poszukują miejsca do zamieszkania. Czy można wynająć mieszkanie osobie, która nie skończyła jeszcze 18 lat?

Wynajmujący mieszkanie stoją czasem przed dylematem, czy ich klientem może być osoba niepełnoletnia. Zawarcie umowy to jedna sprawa, ale ważna jest również odpowiedzialność za regulowanie czynszu i stan mieszkania, a także możliwość skierowania ewentualnych roszczeń. W polskim prawie cywilnym wyróżnia się pełną zdolność do czynności prawnych oraz ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych mają osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18 lat, ograniczoną zaś nabywa się po ukończeniu 13 roku życia.

Artykuł 20 Kodeksu cywilnego mówi, że osoba o ograniczonej zdolności prawnej może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Za taką umowę nie można uznać najmu mieszkania, gdyż jest to zobowiązanie wiążące się z dużą odpowiedzialnością oraz znacznymi kosztami. Nie ma co prawda przepisu, który zabraniałby zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego z osobą małoletnią. Umowa taka musi jednak zostać zawarta za zgodą przedstawiciela ustawowego lub za jego pośrednictwem. Bez wymaganego prawem potwierdzenia umowy przez przedstawiciela ustawowego, umowa, którą zawarto z osobą posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych, byłaby nieważna. Warto jednak zaznaczyć, że osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, nie potrzebuje zgody przedstawiciela ustawowego, aby rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że taką decyzję wydał sąd opiekuńczy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje rodziców jako przedstawicieli ustawowych dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Każdy z rodziców może samodzielnie działać w charakterze przedstawiciela ustawowego i potwierdzić zgodę na dokonanie czynności prawnej.

W sytuacji, gdy wynajmowane mieszkanie zajmować ma osoba niepełnoletnia, najlepiej będzie jednak jeśli umowa najmu zostanie podpisana z rodzicem lub prawnym opiekunem dziecka. Odpowiedzialność za opłacanie czynszu, czy ewentualne zniszczenia poczynione w mieszkaniu będzie spoczywała na najemcy, który jako rodzic bądź opiekun sprawuje nadzór nad dzieckiem. Zawierając taką umowę najmu mieszkania, warto ją odpowiednio skonstruować, to znaczy wskazać w umowie, że lokal będzie zamieszkiwała osoba małoletnia, będąca dzieckiem najemcy, a najemca ponosi pełną odpowiedzialność zarówno za dziecko, jak i lokal, w którym będzie ono mieszkać. Dobrze jest również potwierdzić w umowie, że wynajmujący wie, że osoba małoletnia będzie mieszkała w lokalu sama i wyraża na to zgodę. W praktyce mamy więc standardową umowę najmu mieszkania, zawartą z osobą pełnoletnią, której celem jest zapewnienie lokum dla dziecka.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *