Do tej pory osoby wynajmujące mieszkanie mogły łatwiej sterować wysokością podatku do zapłaty, bo część wydatków mogły wrzucić w koszty, jeśli rozliczały się według skali podatkowej. Jednak od 1 stycznia 2023 roku opodatkować najem prywatny można tylko i wyłącznie ryczałtem, w ramach którego daninę odprowadza się od przychodu. W jaki sposób można zatem obniżyć podatek? Podpowiadamy trzy skuteczne sposoby.
Jeszcze w 2022 roku osoby, które wynajmowały mieszkanie w celach zarobkowych, nawet gdy nie prowadziły działalności gospodarczej, mogły wybrać sposób opodatkowania. Do wyboru była skala podatkowa albo ryczałt. Zaletą skali podatkowej było to, że należność do fiskusa trzeba było odprowadzać od dochodu. Dzięki czemu łatwo można było obniżyć przychód, odejmując od niego koszty, np. wydane na remont lokum czy amortyzację nieruchomości.
Ryczałt nie daje takich możliwości, bo odprowadzamy go od przychodu, czyli kwoty, którą jako właściciel mieszkania otrzymamy od najemcy. Stawki to standardowo 8,5 proc. i 12,5 proc., które trzeba odprowadzić od nadwyżki przychodu ponad 100 tys. zł.
Przerzucanie opłat na najemcę
Skoro ryczałt musimy odprowadzić od przychodu, otrzymywanego od najemcy, najprostszym sposobem na minimalizację należności, którą trzeba przelać do urzędu skarbowego, jest właśnie obniżenie przychodu. Jak to zrobić?
Podstawą jest zmiana zapisów w umowie, gdzie określimy, że najemca ma ponosić określone opłaty (np. za gaz, prąd, wodę czy wywóz śmieci). Dzięki temu środki, które właściwie tylko przekazujemy, nie będą uznane za przychód, więc zapłacimy mniej podatku.
Rozliczenie straty
Aktualne przepisy podatkowe umożliwiają rozliczenie straty odnotowanej w ubiegłym roku. Można to zrobić w 2023 roku, a także w kolejnych latach. Dzięki czemu, jeśli w 2022 roku koszty wynajmu przewyższyły przychody np. z powodu kosztownego remontu czy naliczanej amortyzacji i odnotowaliśmy stratę, to może ona zmniejszyć ryczałt w tym roku i w kolejnych.
Zmiana najmu prywatnego na działalność gospodarczą
Warto wiedzieć, że obowiązek rozliczania najmu ryczałtem dotyczy tylko osób prywatnych. Przedsiębiorcy wciąż mają prawo wyboru i mogą zdecydować się na podatek progresywny czy liniowy, który umożliwia odliczenie kosztów.
Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie najmu w ramach działalności gospodarczej wiąże się również z nowymi obowiązkami i kosztami, które mogą przewyższyć potencjalne zyski.
Jako przedsiębiorca trzeba płacić składkę zdrowotną i składki ZUS, a wynajmowane mieszkanie wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Osobom, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie, przyda się pomoc biura rachunkowego, za co oczywiście trzeba będzie zapłacić.
W razie wątpliwości podczas podjęcia decyzji co do tego, czy bardziej opłaca się najem prywatny czy działalność gospodarcza, warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy podatkowego.
Dodaj komentarz