Wynajem mieszkania studentom – czy jest korzystny dla właściciela mieszkania?
— 19 sierpnia 2022
39
Wielu właścicieli mieszkań bije się z myślami, czy warto wynająć swoją nieruchomość studentom. Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wynajmu nieruchomości tej grupie ludzi. Z jednej strony studentów uważa się bowiem za osoby zakłócające spokój, niedbające o porządek oraz zalegające z opłatami. Z drugiej zaś strony, decydując się na wynajem studentom, właściciele nie powinni mieć problemu z wynajęciem takiego mieszkania, więc będą mieli zapewnioną ciągłość najmu. Ponadto, osoby studiujące skłonne są także do wynajmu mieszkania na pokoje, co oznacza wyższy zysk dla wynajmującego. Zatem czy wynajem studentom jest korzystny dla właściciela nieruchomości?
Korzyści z wynajmu studentom
Studia trwają zazwyczaj od 3 do 5 lat. Zakładając, że student będzie sobie dobrze radził na uczelni, a mieszkanie będzie odpowiadało jego potrzebom, właściciel może spodziewać się stałego zarobku przez cały okres studiów danego najemcy. Co więcej, studenci poszukujący mieszkania na wynajem to duża grupa ludzi, przez co właściciele nie powinni mieć żadnego problemu z ich wynajęciem, jeżeli tylko zdecydują się udostępnić mieszkania właśnie tej grupie. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że studenci nie są bardzo wymagający, jeżeli chodzi o standard mieszkania. Zazwyczaj wystarczy im podstawowe wyposażenie kuchni i najistotniejsze meble w pokoju, takie jak łóżko i szafa. Mieszkanie dla studentów można zatem wyposażyć znacznie niższym kosztem niż w przypadku urządzania lokalu z myślą o osobach pracujących, rodzinach z dziećmi czy osobach ceniących wysoki standard życia. Wynajem studentom powinni w szczególności rozważyć właściciele większych mieszkań. Podczas gdy 5-pokojowy lokal trudno będzie wynająć parze lub singlom, grupę studentów chętnych wynająć 5 pokoi można znaleźć całkiem szybko. Można też zdecydować się na wynajem pojedynczych pokoi poszczególnym osobom, co w efekcie może przynieść wynajmującemu jeszcze wyższy zarobek.
Zagrożenia związane z wynajmem mieszkań studentom
Wśród obaw związanych z wynajmem nieruchomości osobom studiującym najczęściej pojawiają się: hałaśliwe imprezy powodujące konflikty z sąsiadami, a czasem nawet policją, niszczenie wyposażenia lokalu oraz brak dbałości o czystość i porządek. Części z tych problemów można jednak uniknąć. Jednym ze sposobów jest selekcja potencjalnych najemców. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto najpierw poszukać najemcy wśród rodziny czy znajomych, którzy wzbudzą większe zaufanie. Ponadto dobrym pomysłem jest zaproszenie potencjalnych najemców na rozmowę i osobiste zapoznanie. Dodatkowo, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych problemów z najemcami, właściciel mieszkania przy jego wynajmowaniu powinien podpisać z najemcą odpowiednio sformułowaną umowę najmu wraz z dołączonym regulaminem właściwego zachowania w mieszkaniu oraz protokołem zdawczo-odbiorczym. Przy konstruowaniu tego typu dokumentów warto skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże w zabezpieczeniu interesów wynajmującego. Przy podpisywaniu umowy można zawrzeć w niej warunek wpłacenia kaucji, która będzie dodatkowym zabezpieczeniem finansowym na wypadek szkód.
Dodaj komentarz