Kiedy najem może być zwolniony z VAT?
— 7 lutego 2022
121
Usługa polegająca na najmie nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje jednak zwolnienie najmu z VAT, jeśli spełnione są łącznie określone warunki.
Co do zasady usługa najmu nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ale zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług istnieje możliwość zwolnienia z podatku, jeśli łącznie spełnione są następujące przesłanki: nieruchomość, która jest przedmiotem najmu lub dzierżawy musi mieć charakter mieszkalny, podmiot wynajmuje lub dzierżawi lokal na własny rachunek, wynajem lub dzierżawa dokonywane są wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu.
Usługi najmu lub dzierżawy nieruchomości mieszkalnych często świadczone są na rzecz podmiotów gospodarczych, które daną nieruchomość wynajmują lub dzierżawią kolejnym podmiotom, ale także np. osobom fizycznym na cele mieszkaniowe. W tej sytuacji powstają wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia z VAT na opisanych wyżej zasadach wobec podmiotu, który wynajmuje lub dzierżawi nieruchomość na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. 8 października 2021 r. Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydało interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2021, dotyczącą zakresu zastosowania zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Zgodnie z tą interpretacją celem, który przyświecał wprowadzonemu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwolnieniu z podatku, było zmniejszenie kosztów najmu lokali mieszkalnych, które ponoszą najemcy, wykorzystujący te lokale do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zwolnienie z podatku VAT miało skutkować tym, że finalni konsumenci usług najmu nie będą obciążeni podatkiem od towarów i usług. Zakres zwolnienia podatkowego nie miał obejmować najmu lub dzierżawy nieruchomości do innych celów, czyli np. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, nawet jeśli w jej wyniku lokal udostępniany jest kolejnym podmiotom z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. Dotyczy to również sytuacji, gdy nieruchomość wynajmowana jest podmiotowi gospodarczemu, który następnie wynajmuje ją lub udostępnia nieodpłatne swoim pracownikom do celów mieszkaniowych. Dopiero gdy nieruchomość udostępniana jest pracownikom, którzy mają w niej zamieszkać, spełniony zostaje warunek wynajmu lub dzierżawy nieruchomości wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Jeśli natomiast czynny podatnik VAT świadczy usługę najmu lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym na rzecz społecznych agencji najmu, usługa ta podlega zwolnieniu z VAT. Społeczne agencje najmu stanowią bowiem podmioty o szczególnym charakterze, które wynajmują lokale osobom fizycznym wskazanym przez gminę i spełniającym określone zasady i kryteria. Działalność społecznych agencji najmu jest jednym z elementów polityki mieszkaniowej realizowanej przez jednostki samorządu terytorialnego.
Dodaj komentarz