Dlaczego Polacy wolą kupić mieszkanie niż je wynająć?

0 124

Kupno mieszkania to cel większości dorosłych Polaków. W porównaniu do zachodnich europejskich krajów, mieszkańcy Polski chętniej zamieszkują nieruchomości, które posiadają na własność. Wciąż rosnące zainteresowanie zakupem nieruchomości to efekt m.in. uwarunkowań społeczno-historycznych oraz dużej dostępności kredytów.

Polacy wolą kupować niż wynajmować

W 2019 roku w mieszkaniach własnościowych mieszkało już 84,2% Polaków. Zainteresowanie kupnem nieruchomości nadal rośnie. To jeden z najwyższy wskaźników w Europie. Większe przywiązanie do własności ma miejsce w Rumunii, gdzie zdecydowana większości społeczeństwa, 95,8 procent, decyduje się na zakup „własnego M”.

Inaczej jest w krajach Europy Zachodniej, szczególnie w Niemczech, Szwajcarii, Austrii oraz Islandii, gdzie kwitnie rynek najmu, a mieszkańcy kupują nieruchomości na własność w późniejszym wieku. Wynika to między innymi z wysokich cen nieruchomości, mobilności zawodowej oraz zakładania rodzin w starszym wieku.

Duża dostępność kredytów hipotecznych i chęć inwestycji

W Polsce przywiązanie do własności ma związek z sytuacją gospodarczą oraz prowadzoną polityką pieniężną. Obecnie uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce nie jest trudne, a zainteresowanie pożyczkami zwiększa fakt, że są one niedrogie. Rata kredytu hipotecznego jest często niższa niż kwota za najem.

Inny czynnik, który napędza zakup mieszkań to spadek wartości pieniądza, przez który wiele osób uznaje posiadanie nieruchomości za pewną inwestycję.

Poczucie niepewności o przyszłość

Na chęć zakupu mieszkań nakładają się również doświadczenia minionych dekad, w których dużo działo się pod względem gospodarczym i społecznym, a mieszkania były trudno dostępne.

Znaczenie ma również tradycja. W życiu młodych Polaków nadal znaczenie ma założenie rodziny w młodym wieku. W takim wypadku, biorąc pod uwagę brak regulacji na rynku najmu, mieszkanie własnościowe uznawane jest za pewniejszą opcję.

Brak pewności na rynku najmu

W Polsce nie rozwinął się jeszcze najem instytucjonalny, a sam rynek najmu dopiero się profesjonalizuje. Dla osób zainteresowanych wynajmem oznacza to brak pewności co do ciągłości mieszkania oraz ceny najmu. Ograniczona jest również dostępność atrakcyjnych ofert.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *