Czym jest TBS?

0 105

TBS to skrót od słów “Towarzystwo Budownictwa Społecznego”.  Forma ta została powołana do życia na mocy ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa. To prywatne albo państwowe spółki, lub też organizacje non-profit, które realizują projekty budowlane ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, powstające na gruntach należących do lokalnego samorządu. Ich celem nie jest zysk, lecz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności. W ten sposób powstają mieszkania społeczne czynszowe, z przeznaczeniem dla osób, najemców, których dochody są zbyt niskie, by pozwalały uzyskać odpowiednią zdolność kredytową lub wynajmować lokal po regularnych cenach rynkowych, ale równocześnie zbyt wysokie, aby przysługiwało im mieszkanie komunalne.

Dochód zainteresowanego mieszkaniem w TBS nie może przekraczać 1,3 miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie. Podkreślić należy, iż mieszkania wybudowane przez TBS do tej pory przeznaczone były wyłącznie pod wynajem, ale ma się to jednak wkrótce zmienić.  W Ustawie z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa wprowadzono możliwość zmiany umowy odnośnie do partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego na umowę najmu z dojściem do własności. Dzięki temu, po spełnieniu określonych warunków, od ceny wykupu można odliczyć wysokość partycypacji. Natomiast 1 stycznia 2022 wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Lokal będzie można nabyć na własność w ramach umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

Istnieją trzy podstawowe kryteria wymagane przy ubieganiu się o takie mieszkanie. Po pierwsze, wspomniany wcześniej wymóg dochodowy. Poza tym nie można posiadać innego lokum i należy na stałe zamieszkiwać i pracować w danej gminie. Pierwszym etapem w procesie uzyskania mieszkania jest złożenie stosownego wniosku. Decyzja o ewentualnym zawarciu umowy zostanie podjęta przez specjalna komisję, która oceni, czy potencjalni lokatorzy kwalifikują się do podpisania umowy z TBS- em. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, pierwszym wymaganym kosztem jest opłata partycypacyjna. Jest to wkład własny, wynoszący od 10% do 30% wartości odtworzeniowej mieszkania. Dobra wiadomość jest taka, że zostanie ona zwrócona w całości do 12 miesięcy po rozwiązaniu umowy. Kolejnym wydatkiem jest kaucja zabezpieczająca, będąca równowartością od 3 do 6 miesięcznych czynszów. Jeżeli nie zajdzie potrzeba konieczności pokrywania jakichkolwiek wyrządzonych szkód w okresie najmu, ona również zostanie nam oddana. Podobnie jak w standardowym mieszkaniu, obowiązuje nas opłata comiesięcznego czynszu, z tą różnicą, że tutaj jego wysokość ustalana jest zgodnie z ustawą regulującą działalność TBS-ów. Mianowicie nie może on przekroczyć 5% wartości odtworzeniowej mieszkania w skali roku.

Według GUS w 2020 r. TBS-y stanowiły zaledwie 0,67% ogółu wybudowanych mieszkań. Być może ich popularność wzrośnie, gdyż Rząd zamierza wesprzeć te instytucje filarem społecznym pakietu Mieszkanie Plus.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *