Sytuacja mieszkaniowa w Polsce według danych GUS i Deloitte

0 52

Sytuacja mieszkaniowa Polaków z roku na rok się poprawia. Oddaje się do użytku coraz więcej mieszkań, jest też coraz mniejsze zapotrzebowanie na mieszkania komunalne. Jednak z drugiej strony nadal wiele pozostaje do zrobienia. Ciągle brakuje milionów lokali mieszkalnych, a poprawa warunków sanitarnych postępuje w niedostatecznym tempie. Nadal widać też rozbieżności pomiędzy miastem a wsią, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe.

Według danych GUS za ubiegły rok, pod koniec 2020 istniało w Polsce ponad 15 mln mieszkań, o ponad 200 tys. więcej niż rok wcześniej. Przeciętny lokal miał ok.74 mkw. i liczył 4 pomieszczenia (łącznie z kuchnią). Na statystycznego Polaka przypadało o 0,6 mkw. więcej (na wsi ten współczynnik wzrósł w ciągu roku o 0,5 mkw.). Jest więc niezaprzeczalnie lepiej. Jak wynika z raportu Deloitte „Property Index 2021” na 1 tys. mieszkańców przypadało średnio 5,79 mieszkań oddanych do użytku – to najwięcej w Europie. Ale już na 1000 mieszkańców przypadały zaledwie 393 mieszkania. To plasuje Polskę w drugiej połowie zestawienia. Przodująca pod tym względem Portugalia wykazała się wskaźnikiem 581,9 mieszkania na 1 tys. mieszkańców. By osiągnąć wynik 500 lokali na 1 tys. mieszkańców, w Polsce musiałoby powstać dodatkowo o blisko 8 mln więcej mieszkań.

Statystyki nieruchomości

Niepokoją też zestawienia dotyczące warunków sanitarnych, w jakich żyją Polacy. Blisko milion mieszkań nie ma dostępu do toalety, a ponad 1,2 mln do łazienki, w tym na wsi łazienki nie posiadał co szósty lokal mieszkalny (to 16,7 proc.), a ustępu niemal co ósmy (13,2 proc.). W miastach było to odpowiednio 4,3 proc. oraz 2,7 proc. mieszkań.

Jeśli chodzi o lokale komunalne, pod koniec 2020 r. wynajmowało ich od gmin 648 374 gospodarstw domowych – o 1 proc. więcej niż pod koniec 2019 r. Spadała natomiast liczba wynajmowanych lokali socjalnych względem ubiegłego roku – było to o 11 proc. mniej niż rok wcześniej. Były one o ok.10 mkw.  mniejsze od komunalnych i mierzyły średnio 34 mkw. Przypomnijmy – na mieszkanie komunalne mogą liczyć zazwyczaj ci, których nie stać na kupno czy wynajem mieszkania na rynku. Mieszkanie socjalne zaś mogą otrzymać osoby, które są w wyjątkowo złej sytuacji materialnej.

Wciąż na lokale komunalne czeka ponad 100 tys. rodzin. Pod koniec 2020 r. było to ponad 130 tys. gospodarstw. To niemal 10 proc. mniej niż rok wcześniej. Na lokale socjalne czeka o blisko 8 proc. mniej rodzin. Wzrosła też wysokość dopłat do czynszów – średnio o blisko 19 zł miesięcznie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany *