Półturyści a najem mieszkań
— 27 maja 2021
68
Pandemia znacząco zmieniła świat i spowodowała pojawienie się nowych trendów w wielu obszarach życia. Z powodu konieczności utrzymania dystansu społecznego przez wiele miesięcy pracownicy niektórych sektorów zmuszeni byli do przejścia na pracę zdalną. W wielu firmach praca z domu jeszcze do niedawna wydawała się być czymś, co trudno sobie wyobrazić. Dziś wielu pracownikom trudno wyobrazić sobie powrót do pracy stacjonarnej.
Przejście na home office nie sprawiło jednak, że pracownicy przestali marzyć o podróżach. Chcą wyjeżdżać i poznawać świat, a po miesiącach blokad i ograniczeń potrzeba ta jest silniejsza niż kiedykolwiek. Eksperci podkreślają, że popyt na usługi turystyczne rośnie z każdym dniem polepszania się sytuacji epidemicznej i luzowania obostrzeń. Hamulcem jest jednak brak pewności, czy ograniczenia nie powrócą z dnia na dzień oraz nierówne tempo otwierania sektora turystycznego w poszczególnych krajach i regionach.
AntonioGuillem/bigstockphoto.com
Przyjemne z pożytecznym
W związku z pragnieniem podróżowania i pracy w trybie zdalnym obserwujemy trend zwany “półturystyką”. Tzw. półturyści to zazwyczaj osoby, które pracują z domu, a wolne chwile spędzają na zwiedzaniu nowych miejsc. Komputer stanowi główne narzędzie pracy, a można je postawić w dowolnym miejscu – także poza stałym miejscem zamieszkania, w innym regionie kraju lub za granicą. W ten sposób łączy się pracę zawodową z zaspokajaniem innych potrzeb związanych z socjalizacją i poznawaniem świata. Półturystyka stanowi też dla wielu sposób na odnalezienie się w nowej rzeczywistości, którą obserwujemy od miesięcy. Home office w innym klimacie to coraz popularniejszy sposób na życie, zwłaszcza dla ludzi młodych, z trudem znoszących czas pandemii i wynikających z niej ograniczeń.
Nowe szanse dla rynku najmu
Dzięki nowym trendom w pracy i podróżowaniu pojawiają się nowe szanse dla rynku najmu. Eksperci wskazują, że pracujący zdalnie coraz chętniej korzystają z możliwości pracy home office w miejscach, w których jeszcze do niedawna planowaliby wyłącznie krótkie wypady wakacyjne. Z tego powodu szczególnym zainteresowaniem cieszą się obiekty oferujące najem krótkoterminowy w regionach typowo turystycznych, gdzie panuje ciepły klimat. Nie brakuje jednak chętnych także na wynajem mieszkań lub pokoi w kraju. Rynek najmu stoi zatem przed nowymi szansami. Szacuje się, że pracownicy home office będą coraz liczniej wynajmowali lokale na krótki okres umożliwiający im zwiedzenie i poznanie regionu, po czym będą ponownie przenosili się w nowe, nieznane jak dotąd miejsce. W tej chwili na taki tryb życia decydują się głównie osoby z branży IT i programowania, ale niewykluczone, że w przyszłości będą to także pracownicy innych sektorów, w tym obsługi klienta i administracji. To sprawi, że rynek najmu będzie się dynamicznie rozwijał i generował coraz większe przychody. To duża szansa również dla branży hotelarskiej, która w wielu krajach znacząco ucierpiała przez działania mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Dodaj komentarz