Pomimo początkowej niepewności jak rynek nieruchomości zareaguje na zmiany wywołane pandemią, inwestycje w nieruchomości nadal są bardzo popularne, a zainteresowanie nimi wciąż rośnie.
Analizy pokazują, że popyt na mieszkania jest tylko nieznacznie mniejszy w porównaniu z analogicznym okresem w latach ubiegłych. Eksperci przewidują, że sytuacja ta ulegnie zmianie wraz z zakończeniem lockdownu, podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku. Na początku pandemii, gdy sytuacja była nowa, budziła spory niepokój, co miało swoje odzwierciedlenie w zachowaniu inwestorów. W obliczu obniżenia stóp procentowych i spadku opłacalności lokat, inwestycje w nieruchomości okazały się jednak lepszą i bardziej pewną formą lokowania kapitału. Gdy jesienią 2020 r. ogłoszony został drugi lockdown, inwestorzy zareagowali na niego bardziej spokojnie.
sureeporn/bigstockphoto.com
Obecnie, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, inwestorzy najchętniej kupują mieszkania dla rodziny. Popularnością cieszą się także tzw. flipy, które polegają na zakupie nieruchomości, a następnie sprzedaniu jej z zyskiem. Flipy mogą dotyczyć zarówno działek budowlanych, jak i mieszkań. Trend ten zyskuje na popularności, ponieważ dla klienta końcowego jest to bardzo wygodne rozwiązanie – omija go czasochłonny etap remontu i nabywa nieruchomość w oczekiwanym przez siebie standardzie, gotową do zamieszkania. W ubiegłym roku dało się również zauważyć wzrost popularności nieruchomości typu premium. Klienci chętnie inwestują również w domy, najlepiej położone za miastem i posiadające ogród.
W porównaniu z rokiem poprzednim widać pewne zmiany, jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości. Są one oczywiście w dużej mierze skutkiem pandemii. Przykładem będzie tutaj rynek mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy oraz do wynajęcia kilku lokatorom, który doskonale rozwijał się w miastach z dużą liczbą studentów. Obecnie te inwestycje, ze względu na powszechną naukę zdalną i obostrzenia nałożone na branżę turystyczną, stały się mniej opłacalne, ale eksperci twierdzą, że jest to sytuacja tymczasowa, więc osoby, które obecnie zdecydują się zainwestować w tego typu mieszkania, w perspektywie roku lub dwóch zaczną na nich dobrze zarabiać. Nieco inaczej wygląda sytuacja inwestujących w mieszkania pracownicze, gdyż one wciąż są poszukiwane zarówno przez pracowników z zagranicy, jak i tych podejmujących zatrudnienie z dala od swojego stałego miejsca zamieszkania.
Nie tylko rodzaj nieruchomości, które interesują inwestorów, ulega zmianie, ale również sposoby, w jaki odbywają się na przykład prezentacje mieszkań. Coraz częściej okazuje się, że mieszkanie można obejrzeć bez wychodzenia z domu, co bardzo ułatwia wstępną selekcję i pozwala zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny na dojazd do wielu oddalonych od siebie lokalizacji. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia – wideoprezentacje, wirtualne spacery czy nawet zastosowanie technologii 3D do prezentacji nieruchomości są coraz bardziej powszechne.
Dodaj komentarz